Sırp-Arnavut gerilimi tırmanıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan’ın güneyinde çoğunlukla Arnavutların yaşadığı Preşevo’da belediye binası önüne, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) bölgedeki devamı olan “Preşevo, Buyanovats ve Medveca Kurtuluş Ordusu” adına dikilen anıt, bölgede gerginliği artırdı.

Yerel yetkililerden anıtı kaldırmalarını isteyen Sırbistan Başbakanı ve İçişleri Bakanı İvitsa Daçiç, aksi takdirde anıtı zorla yıkacaklarını açıkladı.

Arnavut milliyetçiler tarafından Preşevo belediye binası önüne dikilen anıt, ülkede tartışılmaya devam ederken, Daçiç’in açıklamalarına cevap veren “Preşevo, Buyanovats ve Medveca Kurtuluş Ordusu” liderlerinden Lyulyz İbişi, yapıtın yıkılmasına izin vermeyeceklerini, gerekirse anıtı “silahla savunacaklarını” belirtti.

Anıt yüzünden yaşanan gerginliği değerlendiren Sırbistan’ın Arnavut kökenli milletvekili Riza Halimi, ülkenin güneyinde Sırbistan sınırları içerisinde kalan Preşevo’da Sırp hükümeti temsilcileriyle Arnavut milliyetçiler arasında çatışma yaşanma ihtimalinin çok yüksek olduğuna dikkati çekti.

Daçiç’in açıklamasının bir devlet adamına yakışmadığını, sorunu barışçıl bir şekilde çözmeleri gerektiğini ifade eden Halimi, “Bu, hükümetin ekonomik ve kalkınma anlamında bu bölgeleri ne kadar desteklediğini ve onlarla ne kadar ilgilendiğini gösteren bir durum. Acaba hükümet bu bölgelere yardım mı edecek, yoksa baskı uygulamaya devam mı edecek? Atacağı adımlar bunu gösterecek” diye konuştu.

Halimi, hükümete gerilimin azaltılması ve 2001’de dönemin Sırbistan hükümeti tarafından onaylanan, bölgenin ekonomik kalkınmasını öngören anlaşmanın uygulamaya konulması çağrısında bulundu.

Aynı zamanda Demokrasi İçin Eylem Partisi (PVD) Genel Başkanlığı’nı da yürüten Halimi, yetkililerin söz konusu anıtın inşası sırasında Sırbistan genelinde yaşanan benzer olayları gözönüne almadığını, aksine sadece bir etnik gruba karşı politika izlediğini savundu.

“Sorun Sırbistan kurumlarınca çözülmeli”

Sırbistan’da başbakanlığa bağlı Preşevo, Buyanovats ve Medveca Belediyelerinden Sorumlu Kordinasyon Komisyonu’nun yaptığı açıklamada da, “Preşevo, Buyanovats ve Medveca Kurtuluş Ordusu”nun eski üyelerinin yaptıkları kışkırtıcı açıklamalarla halk arasında gereksiz yere gerilimi yükselttikleri ifade edildi.

Anıtla ilgili sorunun Sırbistan kurumları tarafından çözülmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu ülkenin kanunları tüm vatandaşlar için aynıdır ve tüm vatandaşlar bunlara uymak zorundadır. Hükümetin görevi ise bu bölgedeki halkların özgür bir şekilde yaşamasını ve kendilerini geçindirecek parayı kazanmasını sağlamak, toplumsal problemleri çözmek ve azınlık haklarını savunmaktır. Sırbistan devleti, içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen bu yönde büyük çaba harcamaktadır.”

Yoğun olarak Arnavut nüfusun yaşadığı bölgede 1999-2001 arasında Sırbistan Silahlı Kuvvetleri ile silahlı Arnavut milliyetçiler arasında çatışmalar yaşamıştı. Bölgedeki çatışmalar, uluslararası örgütlerin müdahalesi sonucunda durdurulmuştu.

Dünya Bülteni

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.