Sırbistan’a Kosova şartı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Sırbistan’a resmî ziyarette bulundu. Westerwelle, Kosova ile ilişkilerin normalleştirilmesini öngören anlaşmanın uygulanmasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle Belgrad’da Sırbistan hükümet üyeleriyle yaptığı görüşmede, Sırbistan’ın Kosova ile arasındaki ilişkileri normalleştirmesinin Sırbistan ile AB arasındaki tam üyelik müzakerelerinin önemli bir ön şartı olduğunu dile getirdi. Nisan ayında Kosova yönetimiyle imzalanan temel ilkeler sözleşmesinin tarihî bir anlaşma olduğunu belirten Westerwelle, Sırbistan’ın Avrupa yolundan ayrılmamasını temenni ettiklerini söyledi. Bakan, “Sırbistan tarihî bir dönemeçten geçiyor. Almanya olarak, Avrupalılık ruhuna uygun ve iyi bir ekonomik geleceğe götüren önemli kararların alınmasında Sırbistan’a yardımcı olmaya hazırız. Avrupa’nın geleceğinin çok daha iyi olacağına yüzde yüz kaniyiz. Hepimiz Avrupalıyız. Avrupa’ya aitiz. Avrupalılık, eşitliğe dayalı ortaklık demektir. 19 Nisan’da varılan tarihî uzlaşmayı izleyen gelişmelerin başarıya kavuşması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Öncelikle Sırbistan’ın ve Sırpların çıkarına olduğu için Avrupa yolundaki gayretlerinizin kesilmemesini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Temel ilkeler sözleşmesi temelindeki Sırbistan – Kosova görüşmelerine bugün devam edilecek. Brüksel’deki diyalogun başarılı geçmesini umduklarına belirten Sırbistan Başbakanı Daçiç hükümetinin yükümlülüklerini yerine getireceğini söyledi.

Tam üyelik beklentisi

Başbakan yardımcısı Aleksander Vuçiç, tam üyelik müzakerelerinin başlayacağı tarihin haziran ayında açıklanmasını beklediklerini ve ülkesinin ekonomik gelişmesinde Alman şirketlerinin yapacağı yatırımların önemli rol oynayacağını belirtti. Sırbistan’ın tam üyelik görüşmeleri için AB’den tarih alabilmesi, Kosova ile imzaladığı anlaşmaya uygun adımlar atmasına bağlı. Bu adımlar arasında Sırp azınlığın yaşadığı Kosova’nın kuzeyindeki Sırp idari birimlerinin bölgeden çekilmesi de bulunuyor. AB, Sırbistan’ın tam üyelik başvurusunu haziran ayının son haftasında karara bağlayacak.

Westerwelle, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile basın toplantısı düzenledi

Sırbistan Devlet Başkanı Tomislav Nikoliç, Westerwelle’nin Belgrad ziyaretinden önce bir televizyona verdiği mülakatta, Kosova ile bağlarını koparması için Almanya tarafından kendilerine dolaylı baskı yapıldığını ima etmiş ve, “Kimse şantajla bizi damarlarımızı kesmeye veya intihar etmeye zorlamasın, Kosova’yı vermeyiz. Almanya bunu bir türlü idrak edemiyor” demişti. Başbakan Daçiç ise iyimser görünmeye çalışarak, ülkesinin AB’ye yaklaştırılmasında Almanya’dan yeni şartlar değil, cesaretlendirici sözler beklediklerini belirtti.

Taçi’ye Arnavut baskısı

Almanya Dışişleri Bakanı’nın pazartesi günü görüştüğü Kosova Başbakanı Haşim Taçi de Kosova Arnavutlarının baskısı altında. Taçi’den ikili sözleşme çerçevesinde Kosova’nın kuzeyindeki Sırp idaresinin kademeli olarak bu topraklardan çekileceğine dair garanti vermesi isteniyor. Milliyetçi kesim, Mitroviça bölgesinin Priştine’ye bağlanması karşılığında Sırp azınlığa geniş özerklik tanınmasına tepki gösteriyor. Kosova Başbakanı bu tepkiyi hafifletmek için kuzeydeki Sırp idari birimlerini en kısa zamanda lağvetmeye çalışıyor. Belgrad yönetimi ise temel ilkeler sözleşmesine atıfla Sırp kurumlarının Kosova’dan kaldırılmasının yakınlaşma sürecinin ilk değil, son adımı olması gerektiğini öne sürüyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Ahmet Günaltay

Editör: Başak Özay


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.