Bulgaristan siyasi krizi aşmaya çalışıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Siyasi belirsizliğin yaşandığı Bulgaristan’da hükümeti kurma çalışmaları sürüyor. Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin başbakan adayı Plamen Oreşarski kabinesini Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e sundu.

Eski Maliye Bakanı Oreşarski’nin kabine taslağında üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden iki milletvekili de bakan adayı olarak yer alıyor.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev söz konusu kararnameyi imzaladı: “Bulgaristan’da siyasetçilere güven kaybının yaşandığı bir dönemde çalışmanın kolay olmadığını biliyorum. Bu yüzden de böyle zor bir süreçte Oreşarski’nin başbakan olma sorumluluğunu alma kararına saygı duyuyorum.”

Parlamentonun bu Çarşamba günü yapacağı oturumda Oreşarski kabinesi güvenoyu almaya çalışacak. Ülkede 12 Mayıs’ta yapılan erken genel seçimden birinci çıkan Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin lideri Boyko Borisov hükümet kurma görevini kabul etmemişti.

2013 euronews


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.