Balkanlar’a vize engeli yeniden AB gündeminde

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkanlar’a vize engeli yeniden AB gündeminde

Avrupa Birliği’nin Balkan ülkelerine karşı serbest vize uygulamasının kaldırılmasını yeniden gündemine alması, bölge ülkelerinde panik havası yarattı.

Uzmanlar alınabilecek böylesi bir kararın AB üyeliği yolunda atılan tüm adımları baltalayacağını ve büyük bir hayal kırıklığı yaratacağını belirtiyor.

Ayrıca bu adımın, serbest vize rejiminin getirilmesini isteyen Türkiye, Ukrayna, Kosova ve Moldova gibi ülkeleri de olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.

Kosova’dan 87 ülkeye vize

Avrupa Birliği yasadışı göçlerle mücadele konusunda büyük mücadele vermesine rağmen başarılı olabilmiş değil. İnsan kaçakçılığı Avrupa’nın en önemli sorunları arasında yer alıyor. Coğrafi konumu nedeniyle Avrupa’ya geçiş konumundaki Balkan ülkeleri ise insan kaçakçılığının önemli bir durak noktası.

Bu doğrultuda Kosova hükümeti de AB’den gelen baskılar neticesinde 1 Ocak 2013′ten itibaren 87 ülkeye karşı vize uygulamasına başladı. Listede Rusya, Çin, Afganistan, Irak, Yemen, Lübnan, Libya ve Suriye gibi ülkeler de bulunuyor.

Saraybosna’da hava kirliliği

Saraybosna’da kışla birlikte hava kirliliği de tehlikeli boyutlara ulaştı. Havadaki kükürt dioksit oranındaki büyük artış nedeniyle insanlar nefes almakta zorlanıyor.

Federal Hidrometeoroloji Enstitüsü Hava Kalitesi Bölümü’nden Enis Omerçiç önümüzdeki günlerde rüzgâr nedeniyle bu kirli havanın biraz dağılacağını söylüyor. Omerçiç, zorunlu olmadıkça, özellikle de solunum güçlüğü çeken kişilerin ve yaşlıların dışarı çıkmaması gerektiğini belirtti.

Yolsuzluk Mücadele Yarışması

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Bosna Hersek şubesi, yolsuzlukla mücadele ve bu konuda halkın bilincini arttırmak amacıyla bir karikatür yarışması düzenliyor. Ülkedeki yolsuzluk mücadele yaşanan sorunlar yarışmanının odak noktasını oluşturuyor. Detaylı bilgi almak ve çalışmalarınızı göndermek için; E-posta: ikorajlic@ti-bih.org / Tel: +387 051 216928

HaberBoşnak


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.