Priştineli Türk öğrencilerinin eğitim kültür yuvası kapandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Priştine’de Türk çocuklarına kültür ve eğitim hizmeti veren   Bahar Kültür Merkezi 6 yıl aradan sonra kapılarını kapadı.

Türk çocuklarının tek  kültür merkezi ve kütüphanesi  konumundaki Bahar Kültür mekezi, maddi imkansızlık nedeniyle  bugün itibariyle kapandı.

2007 yılının Nisan ayında faaliyete geçen Bahar Kültür Merkezi, Türk öğrencilerinin ödevlerini yapabildiği, doğum günü partleri düzenleyebildiği, kitap okuyabildiği, farklı aktivitelere katılabildiği tek mekandı.

Priştine’de Türkçe eğitim yapıldığı tek okul konumundaki  “Elena Gjika”  ilköğretim okuluna sadece  100 metre uzaklıkta olması,  Bahar Merkezi’ni, Türk öğrencilerinin en fazla uğradığı merkez haline getirmişti.

Merkezin kapanması nedeniyle üzüntüsünü gizleyemeyen bahar Kültür Merkezi  müdürü İsa Sulçevtsi Kosovaport’a yaptığı açıklamada,  “6 yıl boyunca biz özellikle Priştine’de okuyan Türk öğrencilerine hizmet vermeye çalıştık.Burası bir kültür merkezi ve kütüphane idi. Yaptığımız faaliyetler çerçevesinde okuma yarışmaları, kitap okuma yarışmaları ile şiir okuma yarışmaları da yer aldı. Matematik ve İngilizce kursaları düzenlendi.  Amacımız öğrencilerimize okul dışı eğitim  faaliyetlerine katkı sunmaktı. İyi bir hizmet verdiğimizi düşünüyoruz. Maalesef burayı çalıştıramaz hale geldik. Kapanmaktan başka çare yoktu. Bizim burada yaktığımız meşaleyi inşallah başkaları devralır ve öğrencilerimize hizmet verir ”  şeklinde konuştu.

Bahar Kültür Merkezi’nin kapanmasıyla çocuklara yönelik Priştine’de çıkan tek çocuk dergisi “Bahar” dergisi de yayın hayatına,  yine maddi imkansızlar nedeniyle son verdi .

2007 yılının23 Nisan kutlamaları çerçevesinde yayın hayatına başlayan Bahar dergisi 51 sayı çıktıktan sonra  son noktayı koydu. 2012 yılının Aralık ayında son sayısı çıkan dergide Türk öğrencileri farklı alanlarda kendilerini ifade etmek imkanını bulmuştu. 2 bin adet olup derginin Kosova genelinde dağtımı yapılmaktaydı. /kosovaport/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.