Sınır kapılarında gurbetçi yoğunluğu

Balkanlardan Haberler Haberler Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Yaz tatilini yakınlarının yanında geçirmek isteyen gurbetçiler binlerce kilometrelik mesafeyi kat ederek Türkiye’nin Bulgaristan ve Yunanistan’la olan sınır kapılarına ulaştı. Haziran ayı ortalarında başlayan geçişlerde gurbetçiler en çok Kapıkule Sınır Kapısı’nı kullanıyor. Gurbetçi sezonunun başlamasıyla birlikte sınır kapılarında hafta içinde günlük ortalama 700 civarında araç Türkiye’ye giriş yapıyor. Bu sayı hafta sonla­rı­n­da iki katına çıkıyor. Gurbetçiler, okulların tatil olmasını da fırsat bilerek anavatanlarının yolunu tuttu. Geçtiğimiz hafta sonu ise 3 binin üzerinde gurbetçi aracı Türkiye’ye giriş yaptı. Sayının her geçen gün artması bekleniyor. Gurbetçilerin yoğun girişlerine karşı Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü gerekli tedbirleri aldı. Okulların tatil olmasını fırsat bilen Avrupa’nın değişik ülkelerindeki Türkler memleketlerine doğru yola koyuldu. Yetkililerin günler öncesinde hafta içinde gelmeleri yönündeki uyarıları fayda etmedi. Hafta içi yerine hafta sonu yola çıkmayı tercih edenler gümrük kapılarında yoğunluk yaşanmasına neden oldu.
Bulundukları ülkelerden cuma günü yola çıkan gurbetçiler Kapıkule gümrük sahasını doldurdu. Sabah saatlerinde normal seyrinde devam eden geçişler öğle saatlerinden itibaren artmaya başladı. Akşama doğru ise aşırı girişler nedeniyle gümrük sahasının yolcu kısmı tamamen doldu. İki gün içerisinde 8 binin üzerinde aracın giriş yaptığı Kapıkule’de görevliler 12 peronla gurbetçilere hizmet veriyor.
Gurbetçilerin yurda giriş yapmaları için pasaport kayıtları ve araç muayenesinin yapılması gerekiyor. Binlerce kişi ve aracın bu işlemlerden geçmesi gurbetçilerin gümrük sahasında beklemesine neden oluyor. Kapıkule’deki yoğunluğun azaltılması için Bulgar yetkililerle yapılan görüşmelerden sonra gurbetçiler Hamzabeyli Sınır Kapısı’na yönlendirilmeye başlandı.
Gümrük sahasını dolduran gurbetçiler, hep birlikte korna çalarak yavaş geçişlerden dolayı tepkilerini ifade etti. Türkiye’ye giriş yapan gurbetçiler, Bulgaristan’da yol yapım çalışmaları nedeniyle yön levhalarının yanlış konulmasından dolayı zor anlar yaşadıklarını söyledi. Yalnız yollara düştüklerinde ise hırsızların peşine takıldığını ifade eden gurbetçiler, yanlış yola girmelerinden dolayı zaman kaybı yaşadıklarını anlattı. Gurbetçilerden Gazi Tanrıverdi, yol yapım çalışmalarının sürdüğü yerlerde bazı kişilerin yanlarına yaklaşarak kendilerine belirtilen adrese yönlendirdiklerini kaydetti. Tanrıverdi, bunun bir tuzak olduğunu fark ederek diğer gurbetçileri uyardıklarını ifade etti.
Yoğunlukla ilgili bilgi veren Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, gümrük sahasının gurbetçi araçlarıyla dolduğunu belirterek, şu ana kadar 5 bin civarında aracın yurda giriş yaptığını aktardı.
Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sınır Polis Dairesi, Türkiye’ye giden yolcuların alternativ güzergah olarak Lesovo Sınır Kapısı’nı kullanmalarını istirham etti. Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nın tüm kapasiteyle çalıştığını aktaran yetkililer, yaz boyunca alternatif girişlerin kullanılması tavsiyesinde bulundu. CİHAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.