Bulgaristan Radyosu Türkçe Yayınlar programlarını naklen Kırcaali ve Eğridere’den sundu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Radyosu Türkçe Yayınlar programlarını naklen Kırcaali ve Ardino’dan sundu. Pazartesi günü “Haftaya Başlarken” Programı Kırcali’den canlı yayında idi.

Programlarımızda bir ilke imza atıyoruz. Saat 15-16 arasındaki canlı yayınımız naklen Kırcali’den veriliyor. Sevda Dükkancı ve Şevkiye Çakır, Kırcaali “Ömer Lütfi” Kültür Merkezinden naklen yayına katıldı ve bir saat boyunca şehri ve 8. Balkan Türk Folklor Festivalini anlattı. Kırcali Belediye Başkanı yardımcısı Elisaveta Kehayova kenti anlattı, merkez sanatçılarından Fahri Ahmet kızıyla beraber güzel Rumeli türkülerini seslendirdi, Giresun, Romanya-Köstence, Makedonya-Valandovo’dan konuklarımız oldu.

Programa Balkan müziği inanılmaz zenginlikleriyle renk kattı. Kırcaali’deki gençlerin yaşamı, İzmir’den gelen ve “Memleket özlemi” adlı kitabı bize hediye eden dinelyicimiz İbrahim Şafak, Almanya’da doktora yapan torunu Kemal Şafak,Kırcali Benkovski’den özel olarak bizi görmeye gelen dinleyicilerimizle bol konuklu, bol müzikli bir program sunduk.

Salı günü de “Yollar köyden de geçer” programının nabzı Ardino’da attı. Canlı yayınımız naklen şehrin belediye salonundan gerçekleşti. Konuklarımız kenti anlattı, onların gözünden Ardino’yu tanıdık, kültürel faaliyetleri, sosyal yaşamı, insanların hayatı ve merak ettiğimiz herşeyi onlardan öğrendik. Belediye Başkanı Resmi Murat, genç gazeteci Güner Şükrü, lise müdürü Selahattin Karabaşev, öğretmenler sendikası başkanı Aziz Murat naklen yayın stüdyomuzun konukları arasındaydı. Bursa’da yaşayan Ardinoluların başarısının sırrını ise Ahmet Kahraman anlattı.

Şevkiye Çakır ve Sevda Dükkancı’nın hazırladığı program, teknik yapımda Lıçezar Mihaylov ve Rumen Stamboliyski’nin yardımıyla yine bir ilke imza attı ve bütün programı Ardino’dan yayınladı.

Yerli ses sanatçılardan Yüksel İsmail, Rodop Kıvılcımı okumaevinden orkestrasıyla “Kerimem” ve “Haticem” türkülerini söyledi, Yabılkovets’ten Ali Emin “Bülbül kuşum var benim” türküsüyle ve sazıyla programa renk verdi. Ardino’nun genç DJ’lerinden Ergün Mümünov da pop parçalarla canlı yayına farklı bir müzik nefesi kattı.

Çarşamba günü “Aile saati” programında da Bulgaristan Radyosu, Kırcaali bölgesinden gerçekleştirdiği üçüncü canlı yayında da bir ilke imza attı. “Aile saati” programımız Momçilgrad Bayramı ile başladı. Tüm Momçilgrad halkının bayramını saz ustası Fahri Nur’in güzel türküsüyle kutladık. Ardından “Kırcaali haber” gazetesinden meslekdaşımız Resmiye Mümün, Kırcali’nin nabzını bizler için yokladı, güzel şiiriyle gönüllerimiz fethetti. Kırcali’deki canlı stüdyomuza renk katan Buket Kadın Koro Grubu, saz orekastrasıyla birlikte binbirinden güzel türküleri Bulgaristan Radyosu dinleyicileri için seslendirdi.Buket Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sabiha Mestan, farklı meslek sahibi kadınlarının bir çatı altında buluşma nedenini açıkladı.

Buket Derneğinin üyesi ünlü iş kadını Leyla Arif, Kırcaali’deki inşaat sektörünü ele aldı. Buket Kadın Koro Grubunun Yöneticisi büyük üstadımız Rujdi Şükriyev, Kırcali kadınlarının da icra ettiği “Cebelli kız”ın bestecisidir.” Cebelli kız”ın babası Rujdi Şükriyev, türkünün hikayesini dile getirdi. Emeklilikten sonra hayatının anlamını “Buket” türkülerinde, torunlarında bulan Nefize hanım, torunları için yazdığı çocuk şiirlerini de bizlerle paylaştı. Genç ve cesur gazeteci Sibel Çalıoğlu ise, hem Türkiye’deki meslek deneyimini, hem de küçük kızı Su’yu anlattı. Sibel bir de politikacılara, iş adamlarına çağrıda bulundu: “Bir gecede kulülere bin leva verip, övünmek yerine, gelin Türk kültürünün gelişmesine de katkıda bulunun ve cepten 500 leva çıkarıp, bu tür etkinlikleri destekleyin” dedi.

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.