Sayım tescil etti, Bosna’nın yarıdan fazlası Boşnak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’te geçtiğimiz ayın başında başlanan ve 22 yıl aradan sonra ilk defa yapılan nüfus sayımının gayrı resmi sonuçları belli oldu. Bosna Hersek yerel basınından alınan bilgiye göre sayım sonucunda ülkedeki en önemli etnik kitle olan Boşnakların toplam nüfusun yüzde 54’ünü teşkil ettiği öğrenildi.
Seçim kampanyalarına benzer çekişmeli propagandaların yaşandığı sayımın sonucunda ülkede Sırpların yüzde 32,5, Hırvatların ise yüzde 11,5’lik bir oranda temsil edildiği görüldü. Nüfusun yüzde 2’si oranında vatandaş ise diğerleri kategorisinde yer aldı. Nüfus sayımı sonucunda ülke nüfusunun 3,7 ile 3,8 milyon arasında olduğu da belirlendi.

Sayımda etnik tanımlama sorusu ülkedeki etnik kimliklerin adil bir şekilde temsilini önemseyen gözlemcileri endişelendirmişti. Soru için hazırlanan muhtemel cevaplar Boşnak, Hırvat, Sırp, cevapsız ve diğerleri olarak belirlenmişti. Daha önceki sayımlarda Boşnak şıkkı yerine Müslüman seçeneği bulunduğu için bu sayımda da etnik kimliğini Müslüman olarak tanımlayanların “diğerleri” olarak sayılacağının anlaşılması Boşnak nüfusunun gereği gibi temsil edilemeyeceği kaygılarına sebep olmuştu.

En son 1991’de yapılan nüfus sayımının sonuçlarına göre Bosna-Hersek’te 4,4 milyon insan yaşıyordu. Bu rakamlara göre nüfusun yüzde 43’ü Müslüman, yüzde 31’i Sırp ve yüzde 17’si Hırvat idi. Sayıma katılanların yüzde 5’i ise kendini Yugoslav olarak tanımlamıştı.

http://www.zaman.ro


İçeriği Paylaş