Karlıova Kurşunlu Camii Restorasyonuna Karşı Direniş

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Karlıova Belediye Başkanı Dr. Emil Kabaivanov, Karlıova ve etrafındaki birkaç yerleşim yerinden 5 000’den fazla kişinin Kurşunlu Camii’nin Başmüftülüğe iade edilmesi kararına karşı başlatılan imza kampanyasına katıldıklarını bildirdi.

3 Ekim’de Filibe Bölge Mahkemesi’nin kararıyla mülk ibadet yeri olarak kullanılmasını talep eden Başmüftülük kurumuna iade edilmiştir.

Yarım asrı aşkın bir süre öncesi cami 1964 yılında kültür anıtı olarak ilan edildikten sonra ibadete kapatılıyor, müzeye çevriliyor. Cami perişan halde, ahşap parmaklıklar kırık, duvarlar çatlak, iç kısmıysa Vandalların saldırılarına maruz kalmıştır.

Dün Kabaivanov, Filibe Bölge İstinaf Mahkemesi’ne Kurşunlu Camii’nin ve bahçesinin restore edilmesi kararına karşı şikayet dilekçesi sundu.

İmza kampanyasını destekleyenlerin sayısı hızla artıyor ve iki haftaya kadar Karlıova ve ilçenin sakinlerinin yüzde 95’inin katılmaları bekleniyor.

İmza kampanyasını Filibe sakinlerinin de desteklediği belli oldu. Toplu imza dilekçesinin Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı, Bakanlar Kurulu ve 42. Halk Meclisi’ne gönderileceği açıklandı.

İmza dilekçesine yerli Müslümanların da katıldığı anlaşıldı
Karlovo’nun nüfusunun yüzde 95’i Hıristiyan, ancak yüzde 5’i Müslüman’dır.
Kabaivanov, “Karlovo sakinleri birbirine karşı hoşgörülü, Hıristiyan ve Müslümanlar anlaşma içerisinde yaşıyorlar. Caminin ibadete açılması kasabada büyük gerginlik yaratıyor. İki kilise ile bir cami yeterlidir” dedi.

Belediye Başkanı, Karlovoluların protestolar dahi daha sert tepkilerde de bulunabileceklerini tahmin ediyor.

Karlovo Meclis Başkanı Stoyo Karagenski, söz konusu binanın 1946 yılından beri devlet mülkiyeti dahilinde olup, daha sonra iki kez kamu belediye mülkü olarak tapusu çıkarıldığını kaydetti.

O, mahkemenin restorasyon kararının dayandığı mülkün 1923 yılında çıkarılan tapusunu gösterdi. Belge, bir avukat barosunda iki kişinin caminin ve daha 24 mülkün Başmüftülüğe ait olduklarına dair tanıklık etmeleriyle çıkarıldığı açıklandı.

Başmüftülük Genel Sekreteri Ahmet Ahmedov, henüz caminin ibadete açılmasına dair kesin karar alınmadığını söyledi. Bunun yerel halkın ihtiyacına bağlı olduğunu belirtti.

Ahmedov, “Cami olarak kullanmaya başlaması kültür anıtı olmasına engel değil. Başmüftülük, camiyi geri alınca caminin yeniden yapılandırılması için mali kaynaklar aramaya başlayacak” diye sözlerine ekledi.

Kurşunlu Camii, Osmanlı komutanı Karlı Ali Bey tarafından 15. asırda harap olmuş Sveta Ekaterina Kilisesi’nin temelleri üzerine kurulmuştur.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş