Savcılık, sınır kapatma olaylarını araştıracak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya Şehir Savcılığı, erken Parlamento seçimlerinden önce aşırı milliyetçi grubun Bulgaristan ve Türkiye arasındaki üç sınır kapısını kapatmasından dolayı Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Eşbaşkanları Valeri Simeonov ve Krasimir Karakaçanov ve koalisyonda yer alan partilerden seçilen başka milletvekillerinin suç işleyip işlemediğini araştıracağı bildirildi.

21 ve 24 Mart 2017 tarihlerinde aşırı ırkçı ve milliyetçi görüşleriyle tanınan Birleşik Vatanseverler koalisyonu, sözde seçim turizmine karşı Türkiye ile sınır kapılarında protesto gösterileri düzenledi. Aşırı milliyetçiler, Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı, Lesovo-Hamzabeyli Sınır Kapısı ve Malko Tırnovo-Dereköy Sınır Kapısı olmak üzere her üç sınır kapısından da çifte vatandaşların vatanına giriş yapmasını engellediler.

Savcılıktan yapılan açıklamada Başsavcı Sotir Tsatsarov’a 24 Mart’ta Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı’nda düzenlenen miting sırasında Bulgaristan vatandaşlarına karşı kabul edilemez hareketlerde bulunulduğu ve onların 44.Halk Meclisi seçimlerinde oy kullanmalarının engellenmesi teşebbüsünde bulunulduğuna dair bir sürü şikayet dilekçeleri verildiği belirtildi.

Savcılığa başvuran vatandaşların o zaman milletvekili adaylarının ve başka şahısların vatandaşlara tehdit yağdırıp, onlara karşı şiddet kullandığını ve bunu da basın aracılığıyla alenen işlediklerini iddia ettikleri bildirildi.

Şikayetlere göre vatandaşların siyasi haklarına karşı suç işlendiğine dair veriler mevcut olduğundan Başsavcı’nın tüm şikayet dilekçelerini yaşanan olayların araştırılması üzere Sofya Şehir Savcılığı’na gönderdiği açıklandı.

Açıklamada genel tehlike yaratan suçlar işlendiğine dair veriler bulunması ve Seçim Yasası’nın 160.maddesine göre milletvekillerinin yasama dokunulmazlığına sahip olması göz önüne alınarak, Sofya Şehir Savcılığı’nda görevli savcıların şikayet edilen şahısların suç işleyip işlemediğinin araştırılacağı belirtildi.

Araştırma sırasında medyalardan şikayet edilen şahısların tutumunu gösteren tüm görüntülerin ve TV ve radyo programlarının kayıtlarının isteneceği bildirildi. Vatandaşların ve İçişleri Bakanlığı görevlilerinin ifadeleri alınacağı ve olaylarla ilgisi olan belgelerin de isteneceği belirtildi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş