Yunanistan “açıklanamayan servete” sahip siyasetçileri soruşturuyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Antonis Samaras Yunan halkını yeni bir tasarruf paketini kabule ikna etmeye çalışırken, savcılar -parlamentoda sandalye sahibi bir partinin genel başkanı ve yedi eski bakan da dahil- 33 siyasinin yer aldığı bir listeyi, beyan edilmemiş servet edinip edinmedikleri ve vergi kaçırıp kaçırmadıklarıyla ilgili bir soruşturma kapsamında tarıyor.

Adının medya kaynaklarına sızması ve internette yayınlanan listede yer almasından sonra, Meclis Başkanı Evangelos Meymarakis geçici olarak görevden çekildi ve servetinin miraslardan ve gayrimenkul gelirlerinden geldiğini gösterdi.

Samaras’ın lideri olduğu Yeni Demokrasili Muhafazakârlara mensup Meymarakis, bu yılın başlarında kısa ömürlü koalisyon hükümetinin geçici başbakanlık görevine aday gösterilmişti.

Geçtiğimiz hafta meclis koridorları, öfkeli Meymarakis’in, söz konusu iddiaları ortaya atan Real News gazetesinin yayıncısı Nikos Hatzinikolaou ile birlikte bir televizyon programına katılan Yeni Demokrasili bir çalışma arkadaşına küfür ederek bağırdığı bir olaya sahne oldu.

İddialar şok edici görünmekle birlikte, çok sayıda Yunan vatandaşı ülkenin siyasi saflarının yolsuzluğa batmış olduğuna inanıyor.

Bir devlet bahis kuruluşunun yöneticisi olan 48 yaşındaki Nicholas Mihalopoulou SETimes‘a verdiği demeçte, “Doğruysa, bunu ilk yapışları olmayacak.” diyor.

Müfettişler, -hepsi de, küçük Demokratik Sol’u da içeren rahatsız bir koalisyonda iktidarı paylaşan Yeni Demokrasi ve onun rakibi PASOK’lu Sosyalistlerden olan- siyasi liderlerin banka hesaplarında var olduğu bildirilen büyük meblağları nasıl biriktirdiklerini açıklayıp açıklayamayacaklarını belirlemeye çalışıyor.

Atina merkezli Kathimerini gazetesinin haberinde, Hatzinikolaou kaynaklarını korumak amacıyla ifade vermeyi reddederken, iki tanığın Meymarakis’in yanı sıra aynı şekilde yanlış bir şey yapmadıklarını iddia eden eski Ulaştırma Bakanı Michalis Liapis veya eski Kamu Düzeni Bakanı Yorgos Voulgarakis aleyhindeki iddialarını destekleyemediği bildiriliyor.

Varlık beyanını açıklamadan önce, Meymarakis istifa etmeyi düşündüğünü söyledi. Geçtiğimiz hafta parlamentoda yaptığı cüretkâr bir konuşmada başkan, iddiaları “Mafya tarzı, insafsız ve haydutça” şeklinde nitelendirerek kınadı ve sızıntının yeni maaş ve emekli aylığı kesintileri ve vergi zamları uygulamaya çalışan hükümete nüfuz etme amaçlı bir girişim olabileceğini söyledi.

Merkezi Atina’da bulunan Yunanistan Avrupa ve Dış Politika Vakfı araştırma görevlisi Yorgo Tzogopoulos, Yunanlıların siyaset ve yolsuzluğun el ele gittiğine inandığını söylüyor.

SETimes‘a konuşan Tzogopoulos, “Bu, Yunan toplumunda ortak bir sır gibi ve sorun bunu öğrenmek değil, onları adalete teslim etmek ve bedelini ödemelerini sağlamak.” diyor.

Hükümet sözcüsü Simos Kedikoglou, suçlanması gereken veya haksız yere suçlanmış birileri olup olmadığını belirlemek amacıyla, soruşturmanın Yunanistan’da ender görülen bir şekilde hızlandırılması gerektiğini söylüyor.

Kedikoglou,” Ayrıca yargı sisteminin soruşturma belgelerini kimin nasıl sızdırdığına da karar vermesi lazım.” diyor.

Makedonya Üniversitesi Doğu ve Güneydoğu Avrupa Karşılaştırmalı Siyaset Bölümü yardımcı öğretim görevlisi Takis Pappas, soruşturma asılsız olsa bile, Yunanistan’da, yaklaşık iki milyon kişi işsiz ve zor durumdayken, siyasiler ve zenginlerin yasaların üzerinde olduğu şeklinde uzun süredir var olan bir inancı güçlendirdiğini ileri sürüyor.

SETimes‘a konuşan Pappas, “Dokunulmazlık uzun zamandır Yunan toplumuna yayılmış bir olay ve üst seviyelerdeki bazı cezalandırmaların sorunu tersine çevirmeye yeteceğini sanmıyorum.” diyor.

http://setimes.com

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.