Priyepolye iftara ev sahipliği yaptı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sanki, sürekli yağan yaz yağmuru, Sırbistan’ın Sancak bölgesinde Müslüman çoğunluğa sahip bir şehir olan Priyepolye’nin merkezinde 4 Ağustos’ta düzenlenmesi planlanan büyük iftar yemeğini ıslatmaya çalışıyordu.

Ancak yağmur, 2 bin civarında insanın, Türk insani yardım örgütü Bereket tarafından düzenlenen toplu yemek için Priyepolye kent merkezinde toplanmasını engelleyemedi.

Kent meydanında, insanların yemeklerin ıslanmasını önlemek için şemsiyelerle korudukları düzinelerce masa kuruldu. Yemek alanı sokak lambalarıyla aydınlatıldı. İslam geleneğine göre, bütün gün oruç tuttuktan sonra ilk önce su içilmelidir. Ancak bundan sonra, genelde iftar için hazırlanan en iyi yiyecekler olan çeşitli börekler, etli bamya, salata, künefe, vb. yenebilir.

Süleyman Sancak, yemeği düzenleyen örgüt adına katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, Bereket örgütünün amacının sadece İslam’a inananları değil, komşuluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla diğer dinlerin üyelerini de bir araya getirmek olduğunu söyledi.

Sancak, “Balkanlar’ı gezen konvoyun arkasındaki fikir, sosyalleşmemiz ve iyi insan olmakla komşuluk ilişkileri arasındaki bağlantıyı güçlendirmek üzere hepimizin bu iftar sofrasında bir araya gelmesidir. Hoşgörü, anlayış, saygı ve dostluk ruhu içinde, kentleri gezmeye ve birlikte ne kadar güzel şeyler yapabileceğimizi göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

Priyepolye belediyesinde 41 bin civarında insan yaşıyor ve bunların yaklaşık %57’sini Sırplar, %41’ini ise Boşnaklar (Müslümanlar) oluşturuyor. Türk insani yardım konvoyu ve iftar yemeği, Balkanlar’daki çeşitli ülkelerde üst üste yedi yıldır düzenleniyor.

Bu yıl katılımcılar arasında, iftarın hazırlanmasında yardım eden Priyepolye belediyesi temsilcisi Dobro Lazareviç de yer aldı. Ona göre, Priyepolye sakinleri yüzyıllardır birbirlerine saygı gösterdiler. SETimes‘a konuşan Lazareviç, “İyiyi ve kötüyü paylaşıyoruz ve hem kendi hem de komşularımızın bayramlarını kıvanç ve mutlulukla karşılıyoruz.” dedi.

Lazareviç, toplu akşam yemeğinin Sırbistan’da yaşayan tüm insanların özgürlük ve insan haklarına olan saygısını doğruladığını belirterek, bu olayın dini cemaatlerle devlet arasında bir işbirliğinin yanı sıra kendi aralarında da bir işbirliği ortamının yaratılmasına katkı sağlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

İftarda Jovan Carkiloviç de yer aldı ve yemeğe Müslüman komşularına duyduğu saygı nedeniyle katıldığını söyledi.SETimes‘a konuşan Carkiloviç, “Onlar slava (bir Sırp dini ve aile geleneği) için benim evime geldiler. Bence, dostluğumuzu en iyi bu şekilde koruyabiliriz. Belediyemiz zengin değil; dostluklarımızı koruyamasaydık, durumumuz daha da kötü olurdu.” dedi.

Priyepolye’deki iftar yemeğine katılan Ameya Bayriç, insanın gerçek bir cemaat ruhunu bu tür yemeklerde hissettiğini söylüyor. SETimes‘a konuşan Bayriç, “Bizim için, Ramazan boyunca hayat tamamen farklı bir ritm kazanıyor. Geceleri, namazdan sonra, insanlar kendilerini birbirlerine çok daha fazla adar, sosyalleşir ve birlikte yemek yerler. Ortodoks komşularımızın bizimle olmaları özellikle önemli, zira birbirimize saygı duymalı ve ilgilenmeliyiz.” dedi.

SETimes.com

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.