Sarkozy’den Yunanistan’a rest!

Haberler
İçeriği Paylaş

AB zirvesinde alınan kararlarla ilgili olarak Yunanistan’ın tutumuna açıklık getirmesini isteyen Sarkzoy, aksi takdirde, bu ülkenin ihtiyacı olan yardımların yapılmayacağı tehdidinde bulundu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa’nın Cannes kentindeki G-20 zirvesi öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başkanı Angela Merkel, Avro Bölgesi borç krizini aşabilmek için Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreau ile bir araya geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, G-20 Zirvesi öncesi Avro Bölgesi borç krizini aşmak için yapılan toplantıda referanduma gitme kararı alan Yunanistan’a açıkça rest çekti.

Sarkozy, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreuile yapılan toplantıdan sonra Almanya BaşbakanıAngela Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AB zirvesinde alınan kararlarla ilgili olarak Yunanistan’ın tutumuna açıklık getirmesini isteyen Sarkzoy, aksi takdirde, bu ülkenin ihtiyacı olan yardımların yapılmayacağı tehdidinde bulundu.

Sarkozy, ”Yunanistan’a yapılacak mali yardım ancak referandumdan sonra serbest bırakılabilir” ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı, ”Biz AB dayanışma ruhu gereği, ortağımız Yunanistan’a yardım yapmaya hazırız, ancak onlar da kendi sorumluluklarını yerine getirsin” diye konuştu.

Sarkozy, ”Yunanistan’ın, avro para biriminde kalıp kalmayacağına karar vermesi gerektiğini” de söyledi.

Angela Merkel ise, ”Yunanistan’daki referandum sonucunun, bu ülkenin avro para biriminde kalıp kalmayacağı konusunda belirleyici olabileceği” uyarısında bulundu.

Bu arada, Papandreu, basına yaptığı açıklamada, ülkesindeki referandumunu 4 veya 5 Aralık tarihlerinde yapılabileceğini ifade etti.

Dönem başkanı Fransa tarafından yapılan bir açıklamada ise Cannes’da yarın başlayacak G-20 Zirvesinde, borç krizini çözebilmek için Avro Bölgesi ülkelerinin paralel bir toplantıda bir araya gelecekleri bildirildi.

Merkel: Yunanı mantıklıysa severiz

Merkel, Fransa’ya hareketi öncesi, ‘Türkiye ile Almanya arasındaki İşgücü Anlaşması’nın 50. Yılı’ etkinlikleri kapsamında kendisine sorulan bir soruyu Yunanistan’a bağladı. “Siyasi gündeminizde Türklerin entegrasyonu konusunun üstlerde yer aldığı dönemi özlüyor musunuz?” diye sorulan Merkel, “Mantıklı hareket ettikleri sürece herkesi severiz, Türkleri de Yunanları da” dedi.

FED: Hayal kırıklığı

Yunan belirsizliği nedeniyle inişli çıkışlı seyreden piyasalar, tepki alımları ile yükselirken Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun İrlanda için 3 milyar euro’luk tahvil satışını ertelemesi moralleri bozdu.
Bu arada ABD Merkez Bankası (FED) son toplantısında ABD ekonomisinin güçlendiğini ama risklerin sürdüğünü belirterek yeni bir hamle yapmadı. FED Başkanı Ben Bernanke, büyümenin hâlâ hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

AB ve IMF yardımları kesti

CNBC internet sitesi AB ve IMF’nin Yunanistan’a tüm yardımları durdurduğunu ve 8 milyar euro’luk yardım diliminin ödenmeyeceğini yazdı. CNBC referandum için ise 18 Aralık tarihini işaret etti.

AB Komisyonu başkanı Jose Manuel Barroso, AB’nin son kurtarma paketini referanduma götürme kararı alan Yunanistan’a “AB/IMF paketi olmadan çok daha fazla acı çekersiniz” uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) ile Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), Yunanistan’a, Lüksemburg’daki AB zirvesinde mali yardım paketiyle ilgili varılan anlaşmayla ilgili içte tüm prosedürleri tamamlayarak onaylanması için, 5 Aralık’a kadar süre tanıdığı bildirildi.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.