Bulgaristan’dan ABD’ye ret

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan, İkinci Dünya Savaşı’nda ölen Amerikalı pilotları anma amacıyla 30 Haziran’da düzenlenecek tören sırasında ABD’ye ait iki savaş uçağının başkent Sofya’da “alçak uçuş” yapmalarına izin vermedi. ABD tarafından yapılması teklif edilen gösteri uçuşu bölgede yaşayan halkı olumsuz etkileyebileceği için Bulgaristan tarafından reddedildi.

ABD’nin talebine göre ülkenin Sofya Büyükelçiliği binasının önünde 1943-1944 yılları arasında ölen Amerikalı savaş pilotların anıtında düzenlenecek tören sırasında iki uçağın 600 metrelik bir yükseklikte geçiş yapmaları öngörülüyordu. Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığının ret kararında akşamüzeri, alaca karanlıkta yapılması planlanan uçuşun risk unsuru taşıdığı ve bölgede yaşayan halkta stres yaratabileceği ifade edildi.

Bulgaristan’ın Graf İgnatievo Askeri Hava Üssü’nde yapılan “Trakya Kartalı 2016″ tatbikatına katılmak üzere bir süredir ülkede bulunan 8 uçaklı ABD filosuna ait jetler daha önce, Filibe şehrine yakın yine bir Amerikalı pilota ait anıtın bölgesinde benzer bir törene katılmıştı. ABD’nin Sofya Büyükelçiliği’nin yanında 2010 yılında kurulan anıt ile ilgili ülkedeki tartışmalar sürüyor.

Bulgaristan İngiliz ve ABD uçaklarınca bombardımana tutulmuştu
İkinci Dünya Savaşı’nın başında Nazi Almanyasının yanında yer alan Bulgaristan’ın başkenti Sofya, İngiliz ve ABD uçaklarınca defalarca bombardımana tutulmuştu. Resmi verilere göre, saldırılar sırasında Sofya’da bin 243 kişi ölmüş, bin 355 kişi yaralanmış, 5 bin 300 bina yıkılmıştı.

Aynı zamanda seferler sırasında Sofya semalarında düşürülen 100’ü aşkın savaş uçağında 159 İngiliz ve Amerikalı pilot hayatlarını yitirmişti.

Bulgaristan’daki Rusya yanlısı solcu siyasi güçler ise anıtın kaldırılması için kampanyalarını sürdürüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş