Saraybosna’daki katliamlar belgesel olacak

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Savaşı sırasında başkent Saraybosna’da yapılan katliamları kapsamlı bir şekilde işleyen “Saraybosna Katliamları” isimli belgesel film gelecek yıl izleyiciyle buluşacak.

Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta, başkent Saraybosna’da yapılan katliamları kapsamlı bir şekilde anlatacak “Saraybosna Katliamları” isimli belgesel film gelecek yıl izleyiciyle buluşacak.

Bosna Hersek’in Tarihi Değerlerini Koruma Derneği-Haber Yapım tarafından hazırlanan belgeselde, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’da en büyük katliamların, işkencelerin yapıldığı Bosna Savaşı sırasında başkent Saraybosna’da yaşananlar anlatılacak.

Filmin yapımcısı ve dernek başkanı Omer Hadrovic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saraybosna’daki katliamları konu alan belgesel ve aynı isimde romanın yayınlanacağını ifade etti.

Başkanlığını yaptığı derneğin “Bosna Hersek’teki savaş unutulmasın” sloganıyla 2008 yılında kurulduğunu anlatan Hadrovic, bugüne kadar “Saraybosna’nın Üzerindeki Uzaylılar”, “Şehirde Kanlı Dans”, “Sadece Çocuktuk”, “Bosna ya da Ölüm”, “Tuzla Uzak”, “Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu Birinci Tugayı”, “Bosnalı Kadınlar”, “Beyaz Giyinen Kahramanlar” ve “Yardımsever ve Kahramanlar” isimli savaşla ilgili dokuz belgesel çektiklerini söyledi.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş