Sancak Müftüsü’nden Boşnak’lara uyarı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sancak Başmüftüsü Zukorliç: “Bosna-Hersek’te yaşayan Boşnaklar kendilerini ‘Boşnak’ olarak tanımlamalı, anadil olarak da ‘Boşnakça’ seçeneğini işaretlemeli” dedi.

Sancak Başmüftüsü ve Dünya Boşnak Kongresi Meclis Başkanı Muamer Zukorliç, 1-15 Ekim tarihleri arasında Bosna-Hersek’te yapılması planlanan ve tarihi öneme sahip nüfus sayımındaülkede yaşayan Boşnaklar’dan kendilerini etnik anlamda “Boşnak” olarak tanımlamalarını ve anadil olarak da “Boşnakça” seçeneğini işaretlemelerini istedi.

Dünya Boşnak Kongresi’nin nüfus sayımına yönelik görüşlerini açıklamak üzere Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına, Zukorliç’in yanı sıra Bosna-Hersekli akademisyenler Cevad Yahiç ve Cevada Şuşko da katıldı.

Muamer Zukorliç, normal bir çevrede yaşayan uluslar ve devletler için nüfus sayımın sonderece olağan bir aktivite olduğunu ifade ederek, “Ancak, nüfus sayımı ve buna yönelik yürütülen hazırlıklar gösteriyor ki Bosna-Hersek’te henüz gereken ortam oluşmadı. Bu nedenle Boşnak ulusu nüfus sayımı süresince son derece dikkatli olmalıdır” dedi.

Bugün Bosna-Hersek’te yapılanların geçtiğimiz yıl Boşnaklar’ın azınlık olduğu Karadağ’da da yapılmaya çalışıldığını hatırlatan Zukorliç, buna rağmen çok kötü sonuçların çıkmaması anlamında şanslı olduklarını kaydetti.

Bosna-Hersek’te 22 yıl sonra ilk yapılacak tarihi nüfus sayımında Boşnakları bekleyen tehlikelere dikkati çeken Zukorliç şunları söyledi:

“Eğer çok sayıda Boşnak, bu tür aldatmacalara kanar ve kendisini ‘Bosnalı’ ya da ‘Bosna-Hersekli’ olarak tanımlarsa bu, ulus olarak Boşnak varlığının parçalanmasına ve belirsiz bir geleceğe girmesine neden olur. Etnik anlamda yeni bir isim almak, bin yıldan fazla geçmişe sahip ulusal anlamda Boşnak ismine yönelik bir intihardır.”

Boşnaklar’ın bir kez daha bu zorlu medeniyet sınavından geçeceklerine inandığını söyleyen Zukorliç, etnik ve ulusal ismin üzerinde karar alınamayacak bir kavram olduğunu belirtti. Zukorliç, “Bu, kalplerimizde titreyen, zengin geleneklere sahip tarihi bir kaledir. Bir kez daha belirtmek isterim ki, Boşnaklar Dünya Boşnak Kongresi’ni değil kendilerini dinlesinler. Kendi kültürlerinin ve geleneklerinin ve aynı zamanda kendi akıllarının çağrısını duysunlar” diye konuştu.

Bosna-Hersek’te 1-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak nüfus sayımı ülke için tarihi öneme sahip. Ülkedeki son nüfus sayımı 1991 yılında yapılmıştı. Bugüne kadar nüfus ile ilgili veriler, ülkedeki uluslararası kurumların tahmini rakamlarına göre belirleniyordu.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.