Rumların Türklere 127,3 milyon euro borcu var

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Kıbrıs Rum yönetiminin, 1974 öncesi Güney Kıbrıs’ta kalan Türk malları için, Kıbrıslı Türklere 127,3 milyon euro istimlak borcu olduğu açıklandı.

thelira’nın Fileleftheros gazetesinden aktardığı haberde, Rum yönetiminin, istimlaklerden doğan ağır bedeli azaltmak için istimlak edilen gayrimenkullerle hali arazi takasını düşündüğünü duyurdu.

Rum yönetimi istimlak edilen gayrimenkuller için, Türk ve Rum gayrimenkul sahiplerine borçlu. Bu durum Rum Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında, Maliye Bakanı tarafından masaya konuldu. Rum Maliye Bakanı Vasos Siarlis, para yerine hali arazi verilmesini önerdi.

Rum Tapu Dairesi tarafından hazırlanan raporda, istimlakler nedeniyle hak sahiplerine ödenmesi gereken meblağ 530,8 milyon euroya ulaştı. Bunun 403,5 milyon euroluk bölümü Rumlara 127,3 milyon avroluk bölümünü de Kıbrıslı Türklere ödenmesi gereken miktar oluşturuyor.

Rum yönetimi, Güney Kıbrıs’taki Türk mallarını, oluşturduğu ”Türk Malları Vasiliği” adı altında, bedelini çözüm olduktan sonra vermek üzere, istimlak ediyor.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.