Romen başkanın öncülüğü ile yapılan Lazu Cami ibadete açıldı

Haberler
İçeriği Paylaş

Köstence’nin Agigea Belediye Başkanı Cristian Cirjaliu’nun  öncülüğünde yapımına başlanan ve kısa bir süre önce tamamlanan Lazu beldesine ait cami düzenlenen coşkulu bir törenle ibadete açıldı.
Törene, Agigea belediyesinin kardeş şehri Eskişehir’in Çifteler belediye başkanı da hazır bulundu.
Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz, Müftü Murat Yusuf, Milletvekili Amed Aladin, Agigea Belediye Başkanı Cristian Cirjaliu ve kardeş Belediye Başkanı Metin Özen tarafından birlikte açılışı yapılan törene çok sayıda Türk ve soydaş vatandaşlar katıldı.
Romen medyasının da ilgiyle takip ettiği törende konuşan müftü Murat Yusuf, camilerin birlik–beraberliğin sembolü olduğunu belirterek, “Allah camilerimizi cemaatsız, minarelerimizi ezansız bırakmasın.” dedi.
Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz da konuşmasında emeği geçenleri kutladı ve Romen belde belediye başkanı tarafından yapılan camiyi, Dobruca’nın hoşgörü modeline en güzel örnek olarak nitelendirdi.
Belediye Başkanı Cristian Cirjaliu ise, güzel projeye destek vermekten mutlu olduğunu ifade ederek şunları söyledi:”Destek veren herkese teşekkür ederim. Bu cami kalıcı bir eserdir. Her zaman geride iyi ve güzel bir şekilde hatırlanacak bir eser olduğunu düşünüyorum. Ben bu beldede yaşayan Müslüman olsun, Hıristiyan olsun herkesin başkanıyım. Herkesin ihtiyacı olan güzelliklerin yanında olmam gerektiğine inanıyorum.” dedi.
Camii minaresinin yapımında maddi yardımlarını esirgemeyen Dobruca TİAD Başkanı Hacı Vural’a Belediye Başkanı Carjaliu tarafından Agigea köyü fahri vatandaşlığı ünvanı verildi. Vural, duygularını “Bu vatandaşlık ünvanına layık olmaya çalışacağım” sözleri ile dile getirdi.
Temelleri 2009’un Haziran ayında atılan Caminin açlışından sonra; Kur’an–ı Kerim okundu ve Müftü Murat Yusuf tarafından dualar edildi. Camide hep beraber kılınan Cuma namazı hutbesinde de cemaate hitap eden Köstence Başkonsolosluğu Din Ateşesi İsmail Özkan, camilerin dindeki yeri ve önemine dikkat çekti. Özkan, camiler, “Allah indinde en sevimli mekanlardır” hadis–i şerifini hatırlattı.
Köstence Cihan

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.