Romanya’da 2. Sarı Saltuk Buluşması Gerçekleşti

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Balkanların en önemli birleştirici ismi olan Sarı Saltuk’un fikirlerinin daha derinleşmesine, bölgede ki Bektaşilerin, diğer tasavvufi yol mensuplarının ve hatta Müslüman olmayan toplulukların bu vesile ile sık sık bir araya gelerek fikir alış verişinde bulunma amaçlı 2. Sarı Saltuk Buluşması 7- 8.09.2013 tarihlerinde ULUSLARARSI KALKINMA VE İŞBİRLİĞİ DERNEĞİ ile TİKA tarafından düzenlenerek, Romanya Babadağ ve Köstence’de gerçekleşti.

Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’den toplam 400 kişilik toplantıya alevi kardeşlerimiz ile birlikte STK temsilcileri ve akademisyenlerde katıldı. Babadağ’da Koyun Baba ve Sarı Saltuk türbeleri ziyaret edildi ve tören düzenlendi.

Köstence, Mamaya’da düzenlenen sempozyuma katılan akademisyenler arasında Prof. Dr. Şükrü AKALIN, Yrd. Doç. Mustafa TAHTÇI, Prof.Dr.Hüsniye Cambay TATAR, Yrd. Doç.Dr. Mehmet DÖNMEZ, Doç. Dr. Taner TATAR, bildirilerinde Sarı Saltuk hakkında bilgiler verdiler ve yaşadığı mekanlar sayıldı – Tunceli, Diyarbakır, Bor, Alaşehir, İznik, Rumelifeneri, Babaeski, Kaliakra,Babadağ, Ohri, Kruja, Blagay.

2. Sarı Saltuk Buluşması organizasyonunda yer alan Prof. Dr. Musa TAŞDELEN’in açılış konuşmasında – kültürü taşıyan, kılavuz bilge insanlar, hem sözleriyle, hem yaşantılarıyla örnek verenler – Hacı Ahmet Yasevi, Sarı Saltuk, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli gibileri, bizi 750 yıldan bu yana bir araya getiriyor ve insani değerlerinle örnek oluyorlar.

Günümüzde yeniden Sarı Saltuk’un insani değerleri – gönülleri kırmadan, din,dil,ırk ayrımcılığı yapmadan, hoşgörülü davranışları, Türklük ve Müslümanlığı eş olarak görmek, ön plana çıkan değerlerdir.

Evliya Çelebi’nin Sarı Saltuk türbesi ziyaretinden sonra söylediği gibi:
ZİYERET EYLEDİK, ÇOK ŞÜKÜR – İBADET EYLEDİK!

 

Kaynak: Mecbure EFRAİMOVA

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.