Romanya Başbakanı: Türkiye’ye hayranım

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Romanya Başbakanı Victor Ponta, Türkiye’nin gerçekleştirdiği örnek kalkınma modelini takdirle karşıladıklarını söyledi.

İki ülke arasındaki ortak yatırımları artırma çağrısı yapan Romen başbakan, ülkesine yatırım yapacak Türk firmalarının önünü açacakları sözünü verdi. Ponta ayrıca, izledikleri dış politikanın birçok konuda Türkiye’yle örtüştüğünü hatırlattı.

Romanya Başbakanı Victor Ponta, yarın gerçekleştireceği günübirlik Ankara ziyareti öncesinde önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin gerçekleştirdiği örnek kalkınmadan övgüyle söz eden Ponta, iki ülkenin her alanda güzel ilişkilere sahip olduğunu vurguladı.

Romanya’daki Türk yatırımlarını bu ilişkilerin bir göstergesi olarak gören Romen başbakan ortak yatırımları artırma çağrısını şu sözlerle dile getirdi:

”Türkiye’nin ekonomik büyümesine büyük bir hayranlık ve saygı duyuyorum. Pratik olarak ortada Türklere ait bir büyüme modeli var; bu kabul edilmesi gereken bir hakikat. Türkiye’nin ve Romanya’nın iyi politik ve stratejik ilişkileri olması münasebetiyle aramızdaki ekonomik ilişkileri daha da geliştirebiliriz. Romanya’da önemli Türk yatırımları mevcut. Bu daha da artırılabilir. Birlikte enerji olsun, taşımacılık sektöründe olsun projeler geliştirebiliriz.” Başbakan Victor Ponta hükümet olarak, Türk yatırımcıları memnun kılacak çözümler üretme sözü verdi.

‘SURİYE KONUSUNDA TÜRKİYE’NİN GÖRÜŞLERİNE İTİBAR EDİLMELİ’

Romanya Başbakanı Ponta, dış politikada Türk hükümetiyle ortak pozisyon aldıklarını Suriye kriziyle örneklendirdi.

Bu konuda Türkiye ile aynı düşündüklerini vurgulayan Ponta, Türkiye’nin kararlı duruşunu takdirle karşıladığını belirtti.

Suriye’de çözüm için Türkiye’nin fikirlerine itibar edilmesini isteyen Victor Ponta şunları söyledi:

”Romanya, Suriye’deki olaylar konusunda bir şeyler yapılması gerektiği konusunda görüş bildiren 11 ülkeden biri. Yapılacaklar için Romanya’nın yanı sıra Amerika ve Fransa’nın da Türkiye’nin söyleyeceklerine önem vermesi gerekiyor. Çünkü, Suriye’nin sınır komşusu olmasının yanında, onu en iyi tanıyan ve nasıl hareket edilmesi gerektiğini en iyi bilen ülke Türkiye’dir. Suriye konusunda şimdiye kadar hep Türkiye’nin yanında olduk. Söylemden ziyade bir şeyler yapılması gerektiğini beraberce savunduk.”

Mısır’da yaşananlara da değinen Romanya başbakanı, bu tür ülkelerde beklenen standartlardaki demokrasi anlayışının zamanla oluşacağı tespitinde bulundu. Ponta, ”Mısır halkı, Amerika veya Avrupa ile aynı düşünmeyebilir. Buna saygı duymak lazım.” dedi.

‘KARADENİZ’DE İSTİKRAR İÇİN RUSYA İLE DİYALOG ŞART’

”Karadeniz havzasındaki ekonomik gelişimin temelinde istikrar yatıyor.” diyen Romanya başbakanı, Türkiye ve Romanya’nın, Rusya’yı da hesaba katarak ortak çalışabileceğini söyledi.

Ponta’nın bu konudaki değerlendirmeleri şöyle:

”Rusya büyük bir ülke. Karadeniz’de güçlü bir pozisyonu var. Aramızda diyalog kurarak Karadeniz bölgesindeki bütün komşularımızla bu istikrarı sağlayabiliriz. İstikrar ve diyalog her zaman anlaşmazlıklardan ve kargaşadan daha iyidir.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak yarın Ankara’yı ziyaret edecek olan Romanya Başbakanı Victor Ponta ve beraberindeki heyetin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek tarafından da kabul edilmesi bekleniyor. Ponta günübirlik Ankara ziyaretinden sonra ülkesine dönecek.

http://www.sabah.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.