Reis-ul Ulema Kavazoviç’ten Türkiye’ye övgü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek Reis-ul Uleması Huseyin Kavazoviç, Türkiye’nin, Balkanlar’daki rolünün her zaman önemli olduğunu belirterek, “Türkiye, günümüzde hem Balkan halkları arasındaki bağları hem de ekonomik anlamda bölgeyi güçlendiriyor” dedi. Kavazoviç, Türkiye’nin, Balkanlar’da barışı inşa eden ve tüm Balkan ülkelerinin yararına olacak bir politika izlediğini belirtti.
Türkiye’nin, Balkan ülkelerinin en güçlüsü olduğunu ifade eden Kavazoviç, “Türkiye’nin Balkanlar’daki rolü her zaman önemli olmuştur. Türkiye, Balkanlar’da medeniyeti ve kültürü yaydı. Türkiye, hem Balkan halkları arasındaki bağları hem de ekonomik anlamda bölgeyi güçlendiriyor” diye konuştu. Kavazoviç, Türkiye’nin, Balkanlar’da barış, istikrar ve refahın güçlendirilmesi konusunda önemli işler yaptığını, Boşnak, Sırp, Arnavut, Hırvat, Romen, Bulgar ve Yunan halkarı arasında tansiyonun düşürülmesine de katkı sağladığını söyledi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in, Srebrenitsa’da yaşananlardan dolayı özür dilemesini de değerlendiren Kavazoviç, bunun ileriye dönük atılmış bir adım olduğunu söyledi.
Kavazoviç, “Cumhurbaşkanı Nikoliç, soykırımdan dolayı değil, yapılan zulümden dolayı özür diledi. Ancak, Boşnaklar ve Sırplar bir arada yaşamanın bir yolunu bulmalılar. Bu iki millet, Balkanlar’da karışık olarak yaşamaktalar. Bu, Bosna Hersek’te olduğu gibi Sırbistan’daki Sancak bölgesinde de böyle. Srebrenitsa’da, Boşnaklar bir trajedi yaşadı ancak ilerleyen zamanlarda Srebrenitsa Sırplar için çok daha önemli bir konu haline gelecek. Eski Sırp nesli, Srebrenitsa’da soykırım yaptı. Yeni nesil ise bundan ders alıp bir daha kötülük anlamında, sınırı geçmeme bilinci edinmeli” şeklinde konuştu. Ekim ayında yapılması planlanan ve Bosna Hersek açısından tarihi öneme sahip nüfus sayımına da değinen Kavazoviç, nüfus sayımı sürecinin Bosna Hersek’in geleceği için çok önemli olduğunu söyledi.

Balkan Günlüğü


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.