Cumhurbaşkanı Radev ile hükümet kurma istişareleri devam ediyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümet kurma yetkisini vermeden önce, 47. mecliste parlamento gruplarıyla siyasi istişareleri sürdürüyor.

7 Aralık’ta Radev ile ilk görüşmeye gelen, “Prodaljavame promyanata” partisiyle koalisyon kabinesine katılma müzakereleri sürdüren “İma takav narod” partisi temsilcileri oldu.

Toplantının başında Radev, “Siyasi gücünüzBulgaristan’daki değişimin bir parçası olarak kendini kanıtladı! Birçok Bulgaristan seçmeni sizde yeni ve dürüst siyaset umudunu görmeye devam ediyor” dedi.

“İma takav narod” partisi başkan yardımcısı Toşko Yordanov, “Biz, uzun zaman önce, ülkenin normal hükümete sahip olması için elimizden geleni yapacağımızı belirtmiştik. 3 ay öncesine kıyasla zorluklar çok daha büyük” şeklinde konuştu.

“Demokratik Bulgaristan” eşbaşkanı Hrisyo İvanov, Cumhurbaşkanı ile istişarelerin başında “ “Prodaljavame promyanata” partisi ile görüşmelerin 8 Aralık’ta bitmesini bekliyoruz. Sadece teknolojik nedenlerden kaynaklanan bir gecikme var. Sorun veya herhangi bir farklılık söz konusu değildir” dedi. Diğer eşbaşkan Atanas Atanasov ise “Her şey kararlaştırılana kadar, hiçbir konuda anlaşmaya varılamaz” diye ekledi.

İvanov, “Siyasi yönün belirlenmesinde, olağan kabinenin demokratik bağlılığının sağlanması, Schengen ve avro bölgesine yönelik ilerlemeyi savunma ve NATO’ya içerikli entegrasyon dahil olma üzere, kendimizi garantör rolünde görüyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Bnr Bg


İçeriği Paylaş