Priştine’de Merkez Camii Rüyası Gerçek Oluyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Merkez Camii’nin temeli , düzenlenen görkemli törenle atıldı. Yıllardır özlemi duyulan camii’nin temeli  Kosova’nın gözetimli bağımsılzığına son verilmesinden  kısa bir süre ardından atıldı.

Camii’nin  inşasının yapılacağı Priştine’nin merkezine yakın olan posta binasının önündeki arazide düzenlenen törene, Kosova’nın üst düzey yöneticileri, İslam, Ortodosk ve Katolik dinlerinin liderleri, Bakanlar, büyükelçiler,  Kosova’da görev yapan uluslararası kurum ve misyonların üst düzey temsilcileri  katıldı.

Törende yapılan konuşmalarda dünyaya, insanlar arasında dini hoşgörünün hüküm sürmesi mesajı verildi.

Kuran-ı Kerim’in okunmasıyla başlayan törende konuşan Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Kosova’nın, farklı kültürler, gelenekler ve dinlerin, yüzyıllardır birbiriyle kaynaştığı  ve kültürler, gelenekler ile dinlerin birlikte var olduğu, varoldukça topluma değer kattığı bir ülke olduğunu anımsattı. ““Kosova, insana olan inancın yüceldiği, insanlar arasında iyilikseverliğin  belirgin olduğu, dini hoşgörü ve saygının hakim olduğu bir ülkedir” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Jahjaga, bu  kültürel ile din değerleri  yumağının Kosova’ya ayrı bir önem kazandırdığını belirtti.

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tërmava ise, Merkez Camii’nin temelinin atılmasıyla, bir rüyanın gerçek olacağını, yokluğu duyulan bu camii’nin,  müminlerin ibadet ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Priştine’nin büyük boyutlarda bir camiye ihtiyaç duyduğunu hatırlatan  Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi konuşmasında,  Kosova’nın, dini  yüceltecek çabalara destek verdiğini söyledi. Krasniqi, “özgür ve bağımsız Kosova  her kes için ve her din için açıktır. Kosova ve halkı, dinler arası saygı, anlayış ve hoşgörüyü yüzyıllarca benimsemiştir” dedi.

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, Kosova’nın dünyada en genç ülke olmasına rağmen, Kosova halkının, dinler arası hoşgörü ve anlayış geleneğinin uzun yıllara dayandığına dikkat çekti. Kosova’nın, dinler arası hoşgörünün sürmesi açısından bölgede örnek ülke olduğunu kaydeden Başbakan Thaçi, “ din ve kültür farklılığının günümüz dünyasında en büyük sınamalardan biri olduğunu bilerek,  Kosova bu açıdan ayrı bir önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Priştine Belediye Başkanı İsa Mustafa da yaptığı konuşmada, tüm müslümanlara yeni camii’nin temelininin atılmasını kutlayarak, Kosovalı müslümanlarının  sevincini paylaştığını söyledi.

Konuşmaların ardından yapılan dualarla Priştine’deki Merkez Camii’nin temeli törenle atıldı. Camii’nin  temellerine ilk tuğlaları, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Kosova Müftüsü Naim Tërnava, Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi ve Kosova Başbakanı Hashim Thaçi yerleştirdi.

Kosova ve bölgede en büyük camilerden biri olması beklenen Merkez Camii  8 bin  metrekarelik bir alanda inşa edilecek.  Camii’nin  yaklaşık 30 milyon Euro’ya mal olacağı tahmin ediliyor. /kosovaport/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.