Bulgaristan’da Yeni Kurulan Hükümette Kabine Dağılımı Nasıl Olacak?

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

“Böyle Bir Halk Var” partisinin, kurulacak hükümette başbakan yardımcısı olmayacak. Devlet yönetimindeki tüm üst düzey atamalar, hangi bakanın atandığına bakılmaksızın Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacak.

Kiril Petkov bugün erken saatlerde cumhurbaşkanıyla yaptığı görüşmede, anlaşmanın son detaylarının gece yarısı civarında düzeltildiğini söyledi.

Kurulacak –dört partili- hükümetteki bakanlıkların dağılım formülü, 10+4+4+3 olarak belirlendi

Başbakan ile birisi etkin yönetişim diğeri de maliye bakanı olmak üzere iki başbakan yardımcısı “Değişime Devam Ediyoruz” partisinden olacak. Ayrıca Eğitim ve Bilim, Sağlık, İçişleri, Savunma, Ulaştırma ve İletişim, Büyüme ve Yenilik ve Kültür Bakanlıkları da “Değişime Devam Ediyoruz” partisinden olacak

BSP’nin bir Başbakan Yardımcısı olarak Ekonomi ve Sanayi Bakanı olacak. Ayrıca Çalışma ve sosyal politika, tarım ve turizm bakanlıkları da BSP’den olacak.

“Böyle Bir Halk Var” partisi ise enerji, dışişleri, bölgesel kalkınma ve bayındırlık olmak üzere 4 bakanlığa sahip olacak.

“Demokratik Bulgaristan” 3 bakanlığa sahip olacak – Adalet Bakanlığı, e-Devlet ile Çevre ve Su, bu bakanlardan birisi de  Başbakan Yardımcısı olacak.

Tüm bakanlık adaylıkları,  “Değişmeye devam ediyoruz” partisi ile görüşülecek, ancak atamalarının siyasi sorumluluğu, onları aday gösteren partiye ait olacak. Bakan Yardımcıları, ilgili bakanın teklifi üzerine Başbakan tarafından atanır ve koalisyon sözleşmede belirtilen şart, kusursuz bir itibara ve alanlarında kanıtlanmış yetkinliğe sahip olmalarıdır.

 

Kaynak: https://www.24chasa.bg


İçeriği Paylaş