Köstendil’deki Fatih Sultan Mehmed Camii yıkılmak üzere

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Köstendil’de bulunan Fatih Sultan Mehmed Camii yıkılmak üzere. Bulgaristan ile Türkiye arasında sözkonusu caminin tamiratı için varolan anlaşmaya rağmen şimdiye kadar bu doğrultuda tek bir adım bile atılmış değil.

Son günlerdeki aşırı yağışlar ve rüzgar nedeniyle Köstendil şehrindeki Fatih Sultan Mehmed Camii’nin minaresinden teneke parçaları düşmeye başlayınca, 112 Acil Servis hattını arayan vatandaşlar yetkililerden tedbir almasını istedi.
SİVİL SAVUNMA, ÇÜRÜYEN TENEKELERİ ALAMADI

Cami minaresinden kopan teneke parçalarının yayaların üzerine düşerek bir kazaya neden olmamaları için vinçle minareye çıkıp eskiyen teneke parçalarını almak isteyen Sivil Savunma ekibi, minarenin yıkılmak üzere olduğunu görünce cesaret edip minareye çıkamadı.
Köstendil Belediyesinden ise kültürel anıtlar listesinde olan caminin durumunu incelemek için bir komisyon gönderileceği bildirildi.
KÜLTÜR BAKANI GEÇEN YIL TAMİR EDİLECEK DEMİŞTİ
Geçen yılın Mart ayında kabinenin Köstendilde’ki toplantısı sırasında Kültür Bakanı Vecdi Raşidov, Fatih Sultan Mehmed Camii’nin UNESCO çerçevesinde kültürel anıt olarak önem kazanacağını belirtmişti. Raşidov, ‘Türkiye ile varılan anlaşma gereğince İstanbul’daki Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’ne tamir için kaynak ayırılacak, biz de Köstendilde’ki Fatih Sultan Mehmed Camii’ni tamir edeceğiz’ demişti. Ancak şimdiye kadar camiyle ilgili herahngi bir tamirat işi başlatılmadı.

AJANS BG 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.