Plevneliev, Cumhurbaşkanı Radev’in üç büyük hatasını söyledi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Eski Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, şimdiki Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in görevinin ilk üç ayında büyük hatalar yaptığını kaydetti. Plevneliev, yeni kurduğu Gelecek İçin Çözümler Vakfı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Radev’in tutumuyla ilgili yorumlarda bulundu.

Plevneliev, Radev’e kesinlikle destek olmaya hazır olduğunu beyan ederken, devir teslim töreninden sonra yeni Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir tavsiye veya destek için kendisini aramadığını belirtti.

Plevneliev, “Cumhurbaşkanlığı Kurumu tarafından yapılan ilk hatalardan dolayı endişeliyim. En büyük hata vatandaşların seçim haklarının sınırlandırılması fikridir. Böyle bir karar büyük sorunlara yol açabilir. Bir Bulgaristan Cumhurbaşkanı’na Bulgar halkını ikiye bölmesi asla kendisine yakışmayan bir şeydir. Yurt dışındaki vatandaşlar, Bulgaristan ulusunun bir parçasıdır” diye belirtti.

Plevneliev’in ifadelerine göre Radev’in başka bir hatası da ülkenin iç işlerine müdahale konusunda sadece Türkiye üzerine odaklanmasıdır.

2012-2017 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Plevneliev, “Bulgaristan’da seçim sürecini etkilemeye çalışan devletler bir tane değil, bir çoktur. Her şeyden önce gözler Rusya üzerine çevrilmelidir. Rusya, 2015 yılında ulusal referandum ve yerel seçimlerin yapıldığı günde Bulgar devlet kurumlarının sitelerine yönelik en kapsamlı saldırıyı organize etti” diye kaydetti.

Plevneliev, Sırbistan ve Makedonya’nın da ülkenin iç içlerine müdahale etmeye çalıştıklarını söyledi, ancak neden böyle düşündüğünü izah etmedi.

Radev’in üçüncü hatasının teknokratlar hükümetinin işine son derece karışması olduğunu belirten Plevneliev, “Cumhurbaşkanı Radev, bizde teknokratlar hükümetine sürekli ve aşırı baskı yaptığı izlenimi bıraktı. Bunun böyle olmaması lazım” dedi.

Plevneliev, teknokratlar hükümetinin işini de eleştirdi. Tarım ve Gıda Bakanlığı ve Çevre ve Su Bakanlığı’nın da işinde eksiklikler olduğunu vurgulayan eski Cumhurbaşkanı, eskiden makamında bulunduğu Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanı Spas Nikolov’a yönelik sert sözler sarf etti.

Plevneliev, yeni Meclis ve hükümetin dönemi tamamlamasını ve ırkçı ve aşırı milliyetçi Birleşik Vatanseverler Koalisyonuna mensup hükümet ortaklarının görüşlerini daha ılımlı ve modern görüşlerle değiştirmeleri dileklerinde bulundu.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş