Plevneliev: Başmüftülüğe ilk gelen Cumhurbaşkanı olmaktan gurur duyuyorum

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Başmüftü Mustafa Haci’yı makamında ziyaret etti. 

 Görüşmenin ardından yapılan açıklamada ülkedeki Müslümanların sorunları ele alındığı belirtildi. Bulgar medyasının yoğun ilgi gösterdiği ziyaret sonrasında Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, “Aramızdaki son derece iyi niyet ve irtibat benim için büyük bir ilham kaynağıdır. Tabiî buraya ilk gelen Cumhurbaşkanı olmaktan da gurur duyuyorum. Partilerüstü biri ve ülkedeki bütün dinî topluluklarla ilgilenen bir Cumhurbaşkanı olarak bunun önemli adım olduğunu düşünüyorum” dedi. Plevneliev, Noel öncesinde ülkedeki diğer dinlerin önderleri ile görüşeceğini kaydederek, çeşitli dinlerin temsilcileri arasındaki iletişimin gerilimlerin çözümünde önemli rol oynayacağını ifade etti Plevneliyev, ‘Bizim için önemli olan insanların özgürlüğünü ve barışı korumaktır. Daha sonra insanlar dini aidiyeti konusunda kendi tercihlerini yapacaklardır’ dedi.

PLEVNELİEV: MÜLKLER KONUSUNDA BELGE TOPLANIYOR
‘Bugünkü güzel kahve sohbetimizde masaya yatırdığımız bazı konuları değerlendirmeyi başardık. Ocak 2013 yılında süresi gecen vakıf mülkleri denen mülk konusunu da. Bulgar devleti 10 yıl süre vermiştir. En iyi niyetle belge tolanıyor. Elbette rahat çalışması için müftülüğe tam serbestlik verilmiştir. Bakanlar Kurulu, mülklerin mirasçısı olarak müftülüğün çabalarını destekleyen ilgili belgeleri de birkaç yıl önce vermiştir. Fakat bu süre yetersiz gelirse meclise mecliste tartışılması gereken bir mektup getirtilmiştir. Ben bugün haberdar oldum ve yardım etmeye de hazırım, Tabii ki meclis de kendi kararını kendisi belirleyecek’.

PLEVNELİEV: İSLAM ENSTİTÜSÜNÜN İNŞAASI İÇİN EĞİTİM BAKANI GELECEK

 ‘Aynı şekilde özellikle ileride Bulgaristan’da inşaa edilecek olan eğitim merkezi İslâm enstitüsü konusunu da konuştuk. Eğitim Bakanı da sorumluluğu üstlendi. Yakında Baş Müftülüğe misafirliğe gelir. Elbette bu girişime yararlı olabilmek için kendisi de ilgili adımları gösterecektir. Allah göstermesin, aşırıya kaçma durumlarında elimizi çabuk tutabilmemiz için Bulgaristan’daki dinî toplulukların hızlı çalışan iletişim araçları olmalı. Benim için barış ve istikrarı ve insanların hürriyetini korumak çok önemli. İnsanlar karar verecek hangi dine yöneleceklerine. Bulgaristan bir iki yıllık değil, yüz yıllık hoşgörünün sembolüdür. Bulgaristan’daki geri kalan diğer dinî toplulukların temsilcilerine olduğu gibi müftülüğe de son derece minnetarım. Biz hoşgörüyü korumamız gerektiği önceliği konusunda kesinlikle hemfikiriz’.

AJANS BG
Aydın Osman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.