Önümüzdeki Hafta Thaçi’den Hükümet Kurulması İçin Hamle

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, önümüzdeki hafta yeni Hükümet’in kurulması için girişimde bulunacağını bildirdi.

Sosyal medya hesabından Thaçi,  ABD ve AB’nin Kosova’ya verdiği desteği güçlendirmek için vergi ve karşılıklılıktan uzak durulması gerektiğini ifade etti.

Thaçi, bir sonraki hükümetin Covid-19 ile savaşabilmesi ve halka hizmet edebilmesi gerektiğini de söyledi.

Hatırlatalım, Cumhurbaşkanı Thaçi, Cuma günü Geçici Başbakan Albin Kurti’den dördüncü kez başbakan adayı önerisinde bulunmasını istedi.

2, 10 ve 15 Nisan tarihlerinde de Kurti’den yazılı olarak başbakan adayı ismini isteyen Thaçi, “Başbakan için aday göstermediniz, ancak Başbakan için aday göstermeyi reddetmediğinizi belirttiniz” diyerek önümüzdeki hafta yeni Hüümet’in kurulması için girişimde bulunacağını bildirdi.

“Önümüzdeki hafta  COVID19 ile savaşma ve halka hizmet etme yeteneğine sahip, Parlamento tarafından tam meşruiyete olan yeni bir Hükümet kurulmasını sağlamak için son anayasal adımları atacağım.” belirtti paylaşımında Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi.

Katıldığı bir yayında Geçici Başbakan Alban Kurti, seçimler ve pandemiye karşı mücadele dışında Cumhurbaşkanı Thaçi ile bir görüşmeyi kabul etmediğini söyledi.

Ülkedeki mevcut siyasi durumdan konuşan Kurti, hükümetin görev süresinde anayasal bir boşluk olduğunu söyledi.

“Bu anayasal boşluk Başkan tarafından doldurulamaz” dedi Albin Kurti.

Kurti, salgın hastalıklar ve erken seçimler konusunda Cumhurbaşkanı ile herhangi bir zamanda konuşmaya hazır olduğunu da vurguladı.

 

Kaynak: kosovahaber


İçeriği Paylaş