Nevrekop’da yaklaşık 500 kişi yeni camiye hayır yürüyüşü düzenledi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Nevrekop’da (Gotse Delçev) yaklaşık 500 kişi yeni camiye hayır yürüyüşü düzenledi. Makedonya meydanına toplanan yeni cami yapılması karşıtları Gotse Delçev heykeli önünde yaktıkları mumlarla yürüyüşe son verdiklerini duyurdu BNT kanalı. Yürüyüşe katılan bir emekli “onlardan” biriyle 10 dk. önce kahve içitim, onlar iyi insan, ama cami istemesinler türündeydi. Başka bir karşıtçı kentin Hıristiyan kenti olduğunu ve yeni camiye gerek olmadığını savundu. Dünya genelinde İslam’a karşı yürütülen karalama propagandası biraz da paranoya düşüncelerin hortlamasına sebep olduğu anlaşıldı. Başka bir karşıtçının açıklaması bu yöndeydi: “Burada Arap ülkelerinde vaazlar geleceği söyleniyor, şimdi ben biraz da olabilecek saldırılardan korkuyorum” düşüncesini belirtti.

Yürüyüşü düzenleyen Anton Baltacıev, Darik önünde yürüyüşe katılanların kente yeni cami yapılmasına şiddetle karşı olduklarını, kentin bir Hristiyan kenti olduğunu ve yeni camilere gerek olmadığını söyledi. Devamında: ” Gitsinler camilerine Gırmen belediyesinde inşa etsinler.  Oradan halkın çoğu Müslüman. Yoksa Nevrekop’u hava alanına yakın olduğu için mi seçtiler. Biz intihar bombacıları için okul istemiyoruz”, dedi ve kentte etnik gerilim olmadığını öne sürdü.
Bölgedeki Müslümanlar bu girişimi ufak bir kesimin kışkırtması olarak nitelendiriyor.
Müftülük katibi İmam Hacı Osman Osmanov: “Bu yürüyüş bizi rahatsız etmiyor. Burada yaşayan ve normal düşünen bir insan diğerinin inancı ile ilgilenmiyor”, dedi. Ardından müftülük kılınan namaz da değinen Osmanov, “Bu bina idari binadır ve dini ibadetlerin, vecibelerin yerine getirilmesi için müsait değildir, örneğin bu sıkıntı Hıristiyanlarda yoktur”, dedi.
Bölge Müftüsü Aydın Muhammed: “Yasadışı hiçbir şey istemiyoruz, yasadışı bir iş de yapmıyoruz. Endişe de taşımıyoruz, bizi korkunç birileri gibi, tehlike olarak gören insanlara ise biz hep buradaydık diyorum. Nasıl oldu da birden bire Gotse Delçev işin tehlikeli olduk? Bu nereye doğru gittiğimizi gösteriyor”, açıklamasında bulundu.
Müftülük verilerine göre ’ta yaklaşık 5000 Müslüman bulunuyor.
Yürüyüş kentte yaşayan bazı Hıristiyanların hoşuna gitmedi.
Dimitır Sırbakov: “Bu milliyetçi bir girişimdir ki ben bunu tasvip etmiyorum, aynı adların değiştirilmesi sırasında yapılan hareketler gibi”, dedi.
Göstericiler bu isteklerini sonuna kadar savunacaklarını belirtiler ve Nevrekop belediye yönetimine ikinci cami yapılma konusundaki olumlu düşüncelerinden vaz geçmeleri için zaman tanıdılar.
haber.bg

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.