Mustafa Çeriç: Belgradlılar da bu filmi izlesin

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Mustafa Çeriç, ünlü aktör Angelina Jolie’nin başrölde oynadığı “Kan ve Bal Ülkesinde” isimli Bosna-Hersek’te yapılan soykırımları konu edinen ve piyasaya yeni sürülen sinema filmi hakkında ilginç yorumlarda bulundu. Bosna Hersek’in Dnevni Avaz gazetesine film hakkında açıklamalarda bulunan Çeriç bu filmin Belgradlılar ve Banyalukalılar tarafından mutlaka izlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu filmin Bosna Hersek ve Boşnaklar için, hatta tüm bölge için çok önemli olduğunu belirten Çeriç, filmin Boşnaklar için Dayton antlaşmasından sonra en olumlu olay olduğunu ifade etti. “Bu film bizim halkımıza yapılan büyük zulüm ve soykırımın dünyaya çok güçlü bir sesle duyurulmasını sağlayacak. Dünyaya bu gerçeği, bu mezalimi ve soykırımı anlatacak ve ses getirecek cesur bir insan çıkmayacağından korkuyordum. Ancak Angelina Jolie bu film ile cesurca tüm dünyaya Bosna Hersek’te yaşanan dramatik gerçekleri anlatacak” şeklinde konuşan Çeriç, dünyaya bu olayları hatırlattıkça insanların daha duyarlı olmasını sağlayacağız dedi.

Filmin galasına katıldıktan sonra Mustafa Çeriç’in “Belgrad ve Banya Lukalılar bu filmi izlesin, zira bu gerçekleri izleyip şok olduklarında bu onlara terapi olarak tesir edebilir” şeklindeki bir yorumda bulunması Sırpları epey kızdırdı. Bugün bu olaya genişçe yer veren Sırp medyası Çeriç’i şiddetli bir şekilde eleştirdi.Bosna-Hersek’te yapılan soykırımların faili olan Sırplar film yüzünden Angelina Jolie’ye de şiddetli tepki gösterdiler. The Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre Jolie’nin Sırplardan ciddi tehditler aldığı ve bu yüzden Belgrad’taki galaya katılımını iptal ettiği belirtildi.

Nedim Emin / Dünya Bülteni / Üsküp


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.