Müslümanlara Saldıran Irkçılardan 7 Kişi Hakkında İddianame Hazırlandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi militanlarının 20 Mayıs 2011 tarihinde başkent Sofya’da Banya Başı camisinde namaz kılanlara karşı düzenlediği saldırı ile ilgili 7 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov, parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, birçok Türk ve Müslüman’ın yaralandığı olayla ilgili toplam 7 saldırgan hakkında dava açılacağını bildirdi.

Yaklaşık 10 aydır süren soruşturma hakkında ayrıntılı bilgi vermeyen Tsvetanov, sanıkların kimliklerinin video görüntüleri ile fotoğraflardan tespit edildiğini söyledi.

ATAKA Partisi lideri Volen Siderov’un öncülüğünde 20 Mayıs 2011 tarihinde cami önünde toplanan parti taraftarları Cuma namazını kılan cemaate önce sözlü tacizinde bulunmuş, daha sonra da taş ve sopalarla saldırmıştı. Olayda onlarca Müslüman yaralanmıştı.

Büyük siyasi ve toplumsal tepkiye neden olan ırkçı eylem daha sonra parlamento tarafından kabul edilen bir bildiri ile kınanmıştı.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.