Müslümanlar, çocuklarına anaokullarında domuz eti yedirilmesini Brüksel’e şikayet etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Müslümanlar, Bulgar okulları, anaokulları ve hastanelerde de İslam dinine göre helal yiyeceklerin servis edilmesini ısrar etmeye devam ediyor. Basın araçlarında da gönderilen şikayet mektubunda domuz eti ürünlerinin servis edildiğine dikkat çekiliyor.

Çocuklar İçin Helal Gıda Seçim Hakkı Grubu altında toplanan bir grup Müslüman, meseleyi Bulgaristan’da yetkili makamlara arz ettikten sonra şimdi de Brüksel’e taşıdılar.

Şu ana kadar bulundukları girişimler sonucunda grup üyeleri, devletin böyle bir sorun olduğunu kabul etmediğini anlattıkları bildirildi. Şimdiye kadar Millet Meclisi, Bakanlar Kurulu ve savcılığa şikayet mektupları göndermişlerdir.

Savcılıktan verilen cevaptan Çocuklar İçin Helal Gıda Seçim Hakkı Grubu, kreş, anaokullarında ebeveynlerine bildirilmeksizin alternatif kabul edilebilir yiyecek sunulmadan menülerde dinimizde yenilmesi haram olan domuz eti servis edilmesinin toplum açısından genel tehlike yaratan suçlardan olmadığını açıklandı.

Bakanlık Kurulu tarafından birkaç gün önce verilen cevapta anaokulu, okul ve hastanelerde servis edilen yemeklerin, ebeveynlerin dini inançlarına göre değil de, çocukların yaş gelişim özellikleri veya tedavi süreci dikkate alınarak hazırlandığı belirtiliyor.

Müslümanlar, “Avrupa Birliği’nin eşit haklara sahip üyesi olan bir ülkenin vatandaşları olarak bizler doğal olarak Avrupa Komisyonu’na da şikayet dilekçesi sunduk. Çünkü Bulgaristan Anayasası’na göre Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, ülkede yasal düzenlemelerin bir parçasıdır” diye açıkladılar.

Kırcaali Haber

52ulubu-img-0017-2b9b048b802-mdtfkr


İçeriği Paylaş