Mümin Gençoğlu’na İzmir Gaziemir Belediyesi’nden büyük vefa

Haberler
İçeriği Paylaş

Balkanların ve Türkiye’nin “Göçmen Babası” Mümin Agası” Mümin Gençoğlu’nun ismi İzmir’de bir kez daha ölümsüzleşti. Hayatını göçmen sorunlarına adayan, soydaşlara yönelik asimilasyon ve soykırım mücadelesinin efsane ismi ve simgesi Mümin Gençoğlu ismi İzmir Gaziemir Belediyesi tarafından yapılan sosyal tesislerde yaşayacak.

Son derece modern Mümin Gençoğlu Sosyal Tesisleri’nin açılışını yapan Gaziemir Belediye başkanı Halil İbrahim Şenol, tüm soydaşlara daha iyi ve verimli zaman geçirecekleri, gurur dolu bir hizmet kazandırdı. 16 dönümlük alanı kaplayan sosyal tesislerde 2 bin 500 metrekarelik iki adet kır düğün salonu, 20 hobi bahçesi, gençlik merkezi, 300 metrekarelik çocuk oyun alanı, bin 500 metrekarelik alanda da basketbol, voleybol, halı saha ve 500 araçlık otopark yer alıyor.

izmirunnamedmgizmir0000000002

Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Milletvekili Erdinç Hayrulla, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Ege Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Kocaman, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Ege Balkan-Rumeli Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu ve BAL-GÖÇ Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Vahap Savaşan, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hamdi Kanlıoğlu başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti, stk temsilcisi ve çok sayıda soydaşın katıldığı törende konuşan merhum Mümin Gençoğlu’nun torunu Gökhan Sözüçetin, gurur ve hüznü bir arada yaşadı.

izmirunnamedmgizmir0000000004

MÜMİN GENÇOĞLU KİMDİR

Bulgaristan’ın Kırcaali ilinin Yiğitler Köyünde 1932 yılında dünyaya geldi.

1950-51’de yaşanan göçde ailesi ile birlikte Bursa’ya gelip yerleşti. Gençliğinde farklı işlerde çalışan Gençoğlu İnegöl Ticaret Odasında memur olarak göreve başladıktan sonra kısa sürede Genel Sekreterliğe terfi etti.

Daha sonra yaşamını devam ettirdiği Bursa da Belediye Meclis Üyeliği, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı ile Bursaspor Başkanlıklarında bulundu.

Bursa’ya gelişini takip eden yıllarda ticaret hayatına atıldı. 1985 yılında Bulgaristan’da, o dönemin yönetimince başlatılan Türk aleyhtarı eylemler karşısında, orada yaşayan soydaşlarımıza destek olmak, seslerini tüm dünyaya duyurmak için, Hem uluslararası konferanslara katıldı ve hem de BAL-GÖÇ ’ü kurdu.

Ayrıca bu amaçla kurulan dernekleri BALKAN TÜRKLERİ Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu adı altında bir çatıda birleştirdi. Bursa eğitimine önderlik ederek Yedi Selviler ve Duaçınarı okullarını yaptırdı.

Yine halkımıza hizmet amacıyla dönemin Hakimiyet Gazetesi ile basın hayatına atıldı. 1989 yılında sanayiciliğe yönelen Mümin Gençoğlu, bugün memleket ekonomisinde önemli bir yeri olan PENGUEN GIDA’ yı oğulları ile birlikte kurdu.

1991 yılında Milletvekili seçilerek parlamento hayatına girdi. 1993 yılında ise; Ankara’ya giderken geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldı.


İçeriği Paylaş