Kosova Filharmonisi Hz.Mevlana Anısına Düzenlenen Festivale Katılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hz. Mevlana’nın doğum günü olan 30 Eylül’de gerçekleşecek konser için Kosova’dan Ankara’ya 65 kişilik Kosova Filarmoni Orkestrası ilk kez geliyor. Şefika Kutluer’in solist olarak katılacağı konserde Mevlana konçertosu, Yunus Emre Uvertürü ve Türk-Kosova ortak kültürünü sergileyen eserler seslendirilecek.

Bu sene 3. Uluslar arası Şefika Kutluer ” Doğu Batı ile Buluşuyor” Festivali; Mevlana’nın sözleri ile diyalog çağrısı yapılacak bu konserle açılıyor.

Kosova’nın Ankara Büyükelçiliği’nin katkı ve destleriyle Kosova Filarmoni Orkestrası’nın katılacağı festivale, Meksika, Kazakistan,Karadağ, Çin, Güney Kore, Yunanistan, Litvanya ve diğer ülkeler katılıyor.

Festivalin açılışı Kosova başbakan yardımcısı edita Tahiri tarafından yapılacak.  /kosovaport/

Kosova Filarmoni Orkestrası hakkında

Kosova Filarmoni Orkestrası 2000 yılındaki son savaştan sonra Kosova’nın önde gelen müzisyenlerinin girişimi ile kurulmuştur. Önce yaylı çalgılar grubu olarak başlayan daha sonra oda orkestrasına ve senfonik orkestraya dönüşen Kosova Filarmoni orkestrası hiç şüphe yok ki Sırp rejiminin baskısı ile 1990 yılında faaliyetine son vermek zorunda kalan, ünlü, Priştina Radyo Televizyon Senfoni orkestrasının bir devamı niteliğindedir. Devlet kurumlarının konsolidasyonundan sonra Kosova Filarmoni Kültür Bakanlığı’nca desteklenmektedir. 2004 yılında Kültür Bakanlığı Kosova Operasını da Kosova Filarmoni çatısına almıştır. Kosova filarmoni orkestrası düzenli yıllık sezonu içinde birçok önemli senfonik ve opera eserlerine yer vermektedir. Repertuarında, başta Arnavut bestecilerin eserleri olmak üzere, birçok önemli uluslar arası bestecinin farklı tarzlardaki eserlerine yer vermektedir. Kosova Filarmoni Orkestrası eşliğinde çalan önemli solistler arasında; Inva Mula, Tedi Papavrami, Pavel Vernikov, Kevinn Kenner, Sihana Badivuku, Antonio Gashi, Venera Kajtazi, Lejla Pula, Blerim Grubi, M.Kaçamaku, Andreas Reiner, Franc Kosem, Boštjan Lipovšek, Ardita Statovci, Fatos Jaho, Romain Leleu, Thomas Gould, gibi isimler bulunmaktadır. Orkestra; Bahri Çela, Pavle Deshpali, Ermir Krantja, Tadeusz Serafin, Le Fi Fi, Arbër Dhomi, Zhani Ciko, Tomislav Šopov, ToshioYanagisawa, Claudio Buchler, Baki Jashari, Bajar Berisha, Desar Sulejmani, Alexander Prior, Rene Gulikers gibi önemli şeflerle çalışma ayrıcalığını elde etmiştir. 2007′den günümüze Kosova Filarmoni Orkestrası’nın Genel Müzik Direktörü Maestro Toshio Yanagisawa (Tokyo)dır.

http://kosovaport.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.