Mostar’ın acısı 20 yıldır hala taze

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Bosna Hersek Federasyon Arşivleri Direktörlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen fotoğraf sergisi NCTY AVM’de açıldı. Bosna Hersek’teki savaşın izlerini taşıyan fotoğrafların yer aldığı sergide Mostar’dan kareler yer aldı.

Katılım Yoğundu

Serginin açılışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bosna Hersek Federasyon Arşivleri Direktörü Adamir Yerkoviç, Garnizon Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tuncel, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti Karamürsel İlçe Başkanı Ahmet Türkel ve Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel, Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Fuat Biçici, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Derneği Başkanı Ahmet Utaş, Tahirçi Volkan Şenel ve diğer sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

IMG_2809

Osmanlı Döneminde Huzur ve Barış Vardı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu açılışta yaptığı konuşmada Bosna Hersek’teki zulmün tek nedeninin oradaki insanların Müslüman olmaları olduğunu söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, Osmanlının oralarda yıllarca hâkimiyet sürdüğünü ve halkın barış ve huzur içinde yaşadığını vurguladı.

Sayısız Cami Yıkıldı

Bosna Hersek Dernekleri Federasyonu Arşivleri Direktörü Adamir Jerkoviç ise “Savaşta Osmanlı döneminden kalma sayısız cami hasar gördü. Bu yapıların birçoğu tekrar yapıldı. Sizlerden Mostar’a sahip çıkmanızı ve özellikle şehrin doğu yakasında yatırım yapmanızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

20130709__bskmostar4

 

24 Fotoğraf Yer Alıyor

Konuşmalarından ardından Bosna Hersek Dernekleri Federasyonu Arşivleri Direktörü Adamir Jerkoviç, Bosna Hersek’e ait bir tarihi caminin el işlemeli fotoğrafını, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na hediye etti. Sergide savaşın izlerini gösteren 24 fotoğraf yer alıyor.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.