Moldova Başbakanı AB gündemine destek veriyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Moldova ve AB, Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Alanı ile ilgili müzakerelerin son turunu da tamamlayarak, yeni hükümetin Avrupa Birliği ile ilgili hedefleri sürdürme vaadini doğruladı.

Serbest ticaret alanı, Avrupa ve Moldova menşeli mal ve hizmetlere karşılıklı erişimi büyük ölçüde artırırken yerel işletmeler ve tüketicilere de açık, istikrarlı ve önceden kestirilebilir bir hukuki ortam sağlayarak Moldova ekonomisini AB ekonomisine yaklaştırmayı hedefliyor.

Avrupa Komisyonu’na göre, söz konusu alan AB ile Moldova arasındaki ticaret olanaklarını artırarak her iki ekonominin de refah seviyesini yükseltecek. AB bütünleşmesi, Nisan ayında yapılan güven oylaması sonrasında devrilen bir önceki hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Leanca’nın liderliğinde 30 Mayıs’ta Kişinev’de göreve gelen Avrupa yanlısı yeni hükümetin belirlediği öncelikler arasında yer alıyor.

Leanca bir röportajında,AB’ye katılmanın bir seçenek değil gereklilik olduğunu söyledi.

Analistler, Leanca’nın Brüksel’e ülkesinin Avrupa ideali konusunda yeniden güven vermeyi başardığını ileri sürdü.

Önde gelen bir Romen düşünce örgütü olan Romanya Avrupa Politikaları Merkezi’nin Direktörü Cristian Ghinea SETimes‘a verdiği demeçte, “Serbest ticaret alanı, Moldova’nın AB’ye yaklaşma yolunda attığı önemli bir adımdır ve bu adım anlaşmanın Kasım ayında Vilnius’taki Doğu Ortaklığında imzalanmasıyla daha da pekişecektir.” şeklinde konuştu.

Ghinea, “Leanca, Dışişleri Bakanı görevine eski AB baş müzakerecisi Natalia Gherman’ı atayarak Brüksel’e güçlü bir mesaj da göndermiştir.” dedi. Leanca, Brüksel’e yaptığı iki günlük ziyarette topluluk yetkilileriyle temaslarda bulundu.

Başbakan, “Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Birliği’nden Moldova’nın Avrupa gündemine tam destek sözü vermiştir.” dedi. Ülke şimdi, Moldova’ya vize uygulamasının kaldırılmasına ilişkin Eylem Planı’nın ikinci safhasının uygulanmasıyla ilgili olarak gelecek ay yayınlanacak Avrupa Komisyonu raporunu bekliyor.

Planın birinci aşaması yasayı geçirme amaçlı tedbirlerden meydana gelirken, ikinci aşama yeni yasaların uygulanmasından oluşuyor.

Romen Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili ve AP’nin Moldova heyetinin Eş Başkanı Monica Macovei, topluluk meclisinde yaptığı bir konuşmada, raporun olumlu olması halinde AB’nin Vilnius’ta gerçekleşecek Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde Moldova vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını kaldıracağını söyledi.

Macovei, “Moldova Cumhuriyeti AB için çok önemlidir ve bu ülkede demokrasi ve refahın geri dönülmez şekilde tesisi arzu edilmektedir.” dedi.

Halkın büyük kısmı Leanca’nın AB konusundaki bağlılığına destek veriyor.

Romanya’daki Moldovalı Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı Slavic Staramet SETimes‘a verdiği demeçte, “Moldova gençliği hakkında kesin bir şey var: arada bir doğuya ekonomik ödünler vermek zorunda olduğumuzun farkında olmamıza rağmen, Avrupa perspektifini tamamen destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Staramet şöyle devam etti: “AB’nin Moldova’daki siyasi krizin tamamı boyunca gönderdiği uyarı sinyalleri, AB’ye katılma arzumuzu daha da artırdı.”

Yeni Başbakan Moldova’yı AB üyeliğine taşıyabilecek mi? Düşüncenizi aşağıda bizlere söyleyin.

SETimes.com

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.