Kosova’da AB’ye UÇK tepkisi artıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Eski UÇK komutanlarının tutuklanmasına tepki gösteren Kosovalılar eylemlerini arttırdı, Kosovalılar AB’nin ülkeyiş karıştırmak istediğini iddia ediyor

Kosova Kurtuluş Ordusu’nun bazı eski komutanlarının tutuklanmasına yönelik tepkilerin hedefindeki AB’nin “Polis ve Adalet Misyonu”, binlerce Kosovalı tarafından protesto edildi.

Daha önce Priştine’de düzenlenen gösterilerin ardından, protestocular bu kez Skenderay şehrinde bir araya gelerek şehirdeki mühimmat fabrikasının park alanında, AB’nin, Kosova’daki “Polis ve Adalet Misyonu’na tepki gösteren slogan attı. Tutuklamaların hukuksuz olduğunu dile getiren göstericiler, söz konusu polis gücünün ülkeyi terk etmesini istedi. Yaklaşık iki saat süren gösteri olaysız dağılırken, eyleme katılanlar, UÇK’nın eski komutanları serbest bırakılıncaya kadar protestoların devam edeceğini söyledi.

ÜÇ UÇK’LI GAZİ, AÇLIK GREVİNDE

24 Mayıs’ta Sami Luştaku, “Sultan” lakaplı Süleyman Selimi, Sahit Yaşari, Yahir Demaku, Zeçir Demaku, Hüsni Taçi ve Avni Zabeli’den oluşan Drenica grubu, savaş suçu işlediği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. 1998-1999 yıllarında Skenderay belediyesine bağlı bir köydeki gözaltı merkezinde, sivillere karşı işkence yapıldığı iddiasıyla gözaltına alınan eski UÇK komutanları 25 Mayıs’ta ev hapsine mahkum edildi.

2 Haziran’da görülen duruşmanın ardından zanlılar tutuklanırken, AB’nin Kosova’daki Polis ve Adalet Misyonu’ndan yapılan açıklamada, sanıkların delilleri karartma ihtimali bu karara gerekçe olarak gösterildi. Özel savcılığın, Kosova’nın Tiran büyükelçisi eski UÇK komutanı Süleyman Selimi için de iddianame hazırladığı iddia edilirken, iddianamede yer alan diğer isimler ise, Kosova demokratik partisi milletvekili Fadıl Demaku, başbakan Haşim Taçi’nin koruması Sabit Geci, Sahit Yaşar ve İsmet Haşa.

Tutuklamalara tepki gösteren Kosovalılar, ülkenin çeşitli şehirlerinde gösteriler düzenlerken, 3 UÇK savaş gazisi de Priştine cezaevi önünde açlık grevine girdi.

‘KENDİN KARAR AL’ HAREKETİ EYLEMDE

Hükümet ve Kosova’daki yabancı misyon muhalifi protestolarıyla tanınan “Kendin Karar Al Hareketi”  perşembe sabahı büyük bir protesto gösterisi daha düzenleyecek. “Anlaşma meydanda bozuldu” sloganı altında yapılacak protestonun maksadı, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini öngören Brüksel Anlaşmasının Kosova meclisi tarafından onaylanmasını durdurmak olacak.

Kuzey Haber Ajansı

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.