Mladenov: Bulgaristan ile Türkiye, Avrupa ortaklı geleceğe sahip

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan ile Türkiye’nin, Avrupa perspektifinde, ikili ilişkilerinin gelişiminde büyük yarar olduğu aktarıldı. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, Bulgaristan’ın, tüm komşu ülkelerle birlikte Türkiye ile de ilişkilerini geliştirme niyetinde olduğunu söyledi. Bakan Mladenov, iki ülkenin gelecekte Avrupa bağlamında işbirliği oluşturabileceğini vurguladı. Komşu ülkelerin Avrupa perspektifinin Bulgaristan için önemli olduğunu söyleyen Bakan, bu sayede ülkeler arası iş kontaklarının daha kolay sağlandığını dile getirdi. İkili ilişkilerin son dönemde en yüksek noktaya geldiğini hatırlatan Mladenov, gerek iş adamları arasında, gerekse iki halk arasındaki temasların yoğunlaştırılması için ulaşım altyapısının geliştirilmesinin şart olduğunu vurguladı. Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham), Amerikan Ticaret Odası Türkiye Ofisi ve Bulgaristan Amerikan Ticaret Odası işbirliği ile Sofya’da düzenlenen konferansa katılan Bakan Mladenov, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerde öncelikli konuların modern ulaşım altyapılarının oluşturulması, iki ülkenin Karadeniz limanlarının birleştirilmesi ve bu sayede ürün transferinin ve  turist akışının hızlanması olduğunu dile getirdi. Bulgaristan’ın Türk vatandaşlarına yönelik bazı vize kolaylıkları sağlaması ile Bulgaristan’ın bu alana yöneldiğini aktaran Bakan, Ankara’da yapılan hükümetlerarası toplantıda imzalanan 17 anlaşma ile de ilişkilerin güçlendirileceği yönünde yeni bir ufuk belirlendiğini aktardı.
Enerji alanında, özellikle enerji çeşitliliğinin sağlanması açısından Türkiye ile yapılan işbirliğinin Bulgaristan açısından çok önemli olduğuna değinen Bakan Mladenov, doğalgaz bağlantı hatlarının oluşturulmasının Bulgaristan için kilit öneme sahip olduğunu, bunun Bulgaristan’ın enerji güvenliğini garanti edeceğini ve ülkenin enerji piyasasına yeni bir boyut kazandıracağını savundu.
Bulgaristan ile Türkiye’nin sadece tarihi ve kültürel geçmiş olarak değil, Avrupa perspektifi gibi daha önemli ortak değerleri de paylaştığını savunan Mladenov, Türkiye’nin AB üyesi üyeliği yolunda ilerlediğini aktardı.
Bulgaristan ve Türkiye’nin, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki sorunlar ve Kofi Annan planına göre Suriye’de çözüm bulunması için ortak çalışmak zorunda olduğunu savunan Mladenov, ‘Bölgede, demokratik kurumlar ve devletlerin kurulmasında gösterilen yardım, yeni pazarlara açılırken Türkiye ile Bulgaristan ortaklığına bir çok fırsatlar sunmaktadır.’ ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz da Bulgaristan ile Türkiye ilişkilerinin olumlu gidişatından duyduğu memnuniyetini dile getirerek, ‘’Altyapı projelerinin geliştirilmesi ikili ilişkilere daha da ivme kazandıracaktır’’ dedi. Bu alanda iki ülke arasında büyük bir potansiyelin bulunduğunu ifade eden Aramaz, mayıs ya da haziran ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bulgaristan’ı ziyaret etmesinin planlandığını duyurdu. Büyükelçi Aramaz, Bulgaristan’ın Karadeniz sahilindeki Varna kentine yapılması planlanan ziyaret sırasındaki görüşmelerin ikili ilişkilerde kilit önem taşıyan bazı altyapı projelerine odaklanacağını kaydetti.
Konferansa katılan Amerika’nın Sofya Büyükelçisi James Warlick de, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere Amerika’nın neden müdahil olduğuna şu sözlerle açıklık getirdi: ‘ABD’li işadamları özellikle Türkiye’ye yatırım yapıyor. Türkiye’ye yatırım yapan bu işadamları, komşu Bulgaristan’daki kalkınmayı izleyip buralara da yatırım yapmayı planlayabilirler.’
Konferansı düzenleyen Türk Ame­rikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Türkiye ile Bulgaristan arasında maden, enerji ve inşaat alanında büyük bir potansiyel gördüğünü, iki ülke arasındaki kültürel yakınlığın başarılı bir ekonomik işbirliğinin önünü daima açtığını söyledi. Erkan Tunca, Sofya Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.