Mestan’ın Antidemokratik Dayatmaları İstifa Getirdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

2017 Bulgaristan Genel Seçimlerinden sonra garip bir hale giren DOST Partisi’nde beklenen oldu. Seçimlerden sonra antidemokratik uygulamalara isyan eden üç genel başkan yardımcısı partiden uzaklaşmıştı. Bunların yanı sıra MKY ve MKYK üyeleri de uzun zamandır parti toplantılarına gitmiyordu. Öyle ki MKYK’yı toplamakta zorlanan Mestan apar topar Gençlik Kolları Kongresi yapmış ve gençlik kolları yönetimindeki 21 kişiyi MKYK’aya alarak bu toplantı yapma yeter sayısını garantilemek istemişti.

2017 seçimlerinde en başarılı bölgelerin il, ilçe başkanları ve koordinatörleri ile temas kurmayan Mestan, üstüne üstlük oralarda paralel teşkilatlar kurmuştu. Başarı cezalandırılıyordu. Örneğin Bulgaristan’da alınan oyların yedide birini sadece Burgaz Bölgesinde almayı başaran il başkanı yok sayılıyor, onun yerine 2017 millet vekili seçimlerinde, seçime bir kaç gün kala DOST Milletvekili adaylığından istifa edip partiyi zora sokanlar ve avenesi muhatap alınıyordu. Bu akıl dışı uygulamalar Burgaz ile sınırlı kalmadı, Bulgaristan’daki başarılı tüm bölgelere benzer tavırlar sergilendi.

Bir buçuk yıllık sabırlı bekleyişten sonra partiden ümidini kesen teşkilatlar istifalarını vermeye başladı. İstifa edenler biz DPS/HÖH’ten bıkmıştık, 2. bir DPS/HÖH istemiyoruz” diyerek DOST Partisi saflarını terk ettiler.

Kamuoyuna duyrulan beyanname aşağıdadır:

 

DOST PARTİSİ MERKEZ YÜRÜTME KURULUNA

DOST Partisi Genel Başkan Yardımcıları, İl ve İlçe Başkanları/Koordinatörleri, Belediye Meclis Üyeleri ve Muhtarları, MYK ve MKYK üyeleri olarak Parti yönetimi, teşkilatları, üyeleri, destekçileri ve tüm Bulgaristan halkı önünde Parti içindeki tüm görevlerimizden ve Parti üyeliklerimizden istifa kararımızı bildirmekteyiz.

Söz konusu istifa kararımızın esasen; Parti Başkanı tarafından yürütülen baskıcı politikalara olan itirazımızın altını çizmek, tek kişinin aldığı kararlar ile ilgili keyfi dayatmalar ve parti içinde kişisel çıkarlara hizmet amaçlı ortaya konan parçalama girişimleri çerçevesinde gerekçelendiğini belirtmekteyiz.

DOST’un samimiyet ve özgürlük davasına inanarak yola çıkanlara, demokrasi ve eşitlik destekçisi olan Sizlere içtenliğimizle teşekkür ederiz.  DOST için tüm gayretlerini ortaya koyan Sizlerin bu yolda yaşadığı tüm zorluklar, baskılar, hayal kırıklıkları ve alınan umutlarınız için özür dileriz. Sizin gücünüz ve sağlam iradeniz Memleketimiz için mücadelenin mümkün olduğunu göstermiştir. Halkımızın Memleketimizin refahı için gösterdiği bu fedakârlıklar; hepimize zorluklara karşı direnmeyi, ilkeleri ve idealleri takip edebileceğimiz yeni yollar aramayı sorumlu kılmaktadır.

Toplumsal refahın, özgürlüğün ve demokrasinin ulaşıldığı yollar uzun ve meşakkatlidir;  lakin adil ve onurlu bir Bulgaristan için bu yolda mücadele hepimizin kutsal görevidir.

Tarih: 26.12.2018

 

Hüseyin Hafızof Genel Başkan Yardımcısı
Şabanali Ahmed Genel Başkan Yardımcısı
Aydoğan Ali Genel Başkan Yardımcısı
Mehmed Haci
Raşit Kuru
Abdurrahim Nursoy
Bircan Öztürk Burgaz İl Başkanı
Eren Aliev
İsmail Ömer Ruen İlçe Başkanı/Muhtar
İsmail Cinci Blagoevgrad İl Başkanı
Raşit Raşit
Salih Metraş
Ahmed Vrançev
Nuri Metin
Nuri Ramadan
Şaban Vural Burgaz/Pomorie İlçe Başkanı
Mustafa Çakmakçı Yalova İl Koordinatörü
Ferudun Halil Kırcaali/Kızılağaç
Ahmed Vrançev
Şaban Vural
Semiha Ahmed İstanbul İl Koordinatörü
Yakup Serbest
Nuray Zırın
Şaban Molla
Mehmed Gazinov
Nazim Musankov
Nurved El Hyuseyin
Nazife Ahmedova
Dafin Alipiev
Hayri Ahmedinov
İsuf Hatip
Beyzat  Mehmed
Nural Sadık
Günay Uzun Kocaeli İl Koordinatörü

 

 

 


İçeriği Paylaş