Mestan’dan ‘bu siyaseti sürdereceğim’ sinyali

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Türklerin oluşturduğu HÖH partisinden ihraç edilen Lütvi Mestan, tam 12 gün sonra basın mensuplarının karşısına çıktı, siyasette kalacağını ve takındığı tavrı sürdereceğini söyledi

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) sözde “vatana ihanet” gerekçesiyle ihraç edilen eski parti başkanı Lütfi Mestan 12 gün suskunluktan sonra bugün Sofya’da basına açıklama yaptı.
Mestan konuşmasında, “Beni korkutamazlar, dayağa karşı dayanıklıyım, politikaya devam edeceğim, parlamentoyu da terk etmeyeceğim. Politikada kalacağım. Ülkenin gerek duyduğu liberal siyaseti yapacağım. Halkın yanına inip, yeni bir parti kararını beraber alacağız, halkı dinleyeceğim. Yılbaşı öncesinde Rus mayınına bastım. Siyasette kalıyorum ve Rus uçağıyla ilgili deklarasyonu gaf olarak kabul etmiyorum. Bulgaristan’ın ulusal çıkarları Rusya ile bağlı değil, NATO’ya bağlı. Bana karşı açılan savaş, HÖH’ü Rus partisi görüntüsünden kurtarmak istemem yüzünden başlatıldı.” dedi.
Mestan hakkında yapılan suçlamaları da şöyle sıraladı:
 
-Siyasi mitinglerde anadil yasağını Strasburg mahkemesine taşımam,
-Oreşarski hükümetine destek vermemem,
-Güney Akım’la ve Kırım’la ilgili tutumum,
-Boris Nemtsov’un öldürülmesiyle ilgili deklarasyonum,
-Ankara ile ilişkileri normalleştirmem.
Bizim anlayışımıza göre Türkiye Cumhuriyeti stratejik partnerimiz ve dostumuzdur.
Partiyi demokrasi çatısı altına çekmeye denedim. Ben lider olarak gösterildim ve seçilmiş hissetmiyorum kendimi. 
 
HÖH partisinden Rus uçağı deklarasyonu yüzünden gidiyorum ancak bu yüzden gururluyum.
 
Parlamento kürsüsünden iki cümle söylemek için bile Doğan’a telefon etmek gerekiyordu. Rus uçağıyla ilgili deklarasyonu önceden Doğan’la paylaşmadım ancak Doğan’ın bu deklarasyonun içeriğine şüpheyle yaklaşacağını düşünmedim.
Kimse benim istifamı resmen talep etmiş değil. Tersine istifaya zorlandım. 22 Aralık’ta korumalarım alındı. Şahsımın ve ailemin güvenliğini sağlamak üzere Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği rezidansına gittim.
HÖH partisi tarafından Türkiye yanlısı siyasi tavır izlemekle suçlanan Mestan, HÖH’nin Rusya çıkarlarını savunan, oligarşi ağırlıklı bir parti olduğuna işaret ederek bu görüşü çökertmek amacıyla Avrupa-Atlantik çizgisinde siyaset yürütmeye büyük çaba gösterdiğini söyledi.
HÖH TEPKİSİ

Lütfi Mestan’ın partiden ihraç edilmesinin ardından HÖH’nin yönetimi olarak oluşturulan üçlü kurul üyelerinden Mustafa Karadayı da partide bir bölünme beklenmediğini söyledi.

Karadayı, yaptığı açıklamada Mestan dışında istifa eden 5 milletvekilinin partinin asli üyeleri olmadığını, HÖH’nin desteği ile seçilmiş vekiller olduğunu belirtti.

Partinin birlik ve bütünlüğünün zedelenmeyeceğini diye getiren Karadayı, “Biz, bu kişilerden sadece partiden değil, HÖH’yi artık temsil etmedikleri için milletvekilliğinden de istifa etmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Partinin gençlik örgütü de yayınladığı bildiride, Lütfi Mestan, Hüseyin Hafızov, Şabanali Durmuş, Ayroğan Ali, Mariana Georgieva ve Ventzislav Kaymakanov’un parlamentodan bir an önce istifa etmeleri çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev de “Bulgaristan, demokrasi, Avrupa-Atlantik yanlısı, net esas ve değerlere sahip bir politika yürütür. Bu veya şu parti veya liderin tavrına göre hareket etmez. Net olan bu prensipleri savunan devlet lideri olarak da yalnız değilim” demişti.

MESTAN’IN İHRACI

HÖH’nin 19 yıllık üyesi ve son 3 yılda lideri olan Lütfi Mestan, parti yönetiminin HÖH’nin onursal lideri Ahmet Doğan’ın ikametgahında düzenlediği kapalı oturumda alınan kararla ihraç edilmişti.

Doğan, Mestan’ın, parlamento kürsüsünden okuduğu, NATO’nun ve Türkiye’nin Rus uçağının düşürülmesine ilişkin tavrını destekleyen bildirisini “büyük gaf” olarak nitelemişti.

Doğan’ın konuşmasının ardından Mestan parti liderliği ve üyeliğinden ihraç edildikten sonra, can güvenliğini sağlamak üzere bir süre Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe’nin ikametgahında kalmıştı. Mestan’ın partiden dışlanmasının ardından kendisine destek olan HÖH’nin 5 milletvekili daha partiden istifa etmişti.

240 üyelik Bulgaristan Parlamentosu’nda HÖH’nin 36 kişilik grubu, son istifalarının ardından 30’a düştü. Parlamentoya 38 milletvekili ile giren HÖH’den daha önce başka gerekçelerle iki milletvekili daha ihraç edilmişti.

 

Kaynak: Dünyabülteni


İçeriği Paylaş