Başkonsolos Cebeci Türkçe kursunu bitirenlere sertifikalarını sundu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Pazarcık ilinin Sırnitsa kasabasında düzenlenen bir törenle iki aylık Türk dili kursunu başarıyla tamamlayanlara sertifikaları sunuldu.

Smolen şehrinde faaliyet gösteren Rodop Dostluk ve Kültür Paylaşım Derneği tarafından düzenlenen kurs iki ay sürdü ve yaklaşık 25 Müslüman Pomak Türkü katıldı.
Heyecan dolu törende Sırnitsalı soydaşlar sertifikalarını T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci’den aldılar.

Rodop Dostluk ve Kültür Paylaşım Derneği Başkanı Magdalena Zaimova kursla ilgili Kırcaali Haber gazetesine şunları söyledi: ”Sırnitsa kasabasında yaşayan Müslüman Pomak Türklerine yıllarca uygulanan baskılar sonucu Türk dilini unutmuş durumdalar.
Türkiye’de çok sayıda akrabaları bulunan soydaşlarımız oradaki akrabalarıyla anlaşmalarında büyük zorluk yaşamaktadırlar. Onun için böyle kursların düzenlenmesinde ihtiyaç olduğunu gördük. İki ay önce başladığımız kurslara büyük ilgi vardı. Ancak aynı kasabadan olup İstanbul’da öğretimini görmüş Atice öğretmen 25 kişilik bir gruba Türk dilini öğretebileceğini söyledi. Kurs çok başarılı geçti. Buradaki kardeşlerimiz bundan sonra Türkiye’deki akrabaları ile iyi bir diyalog kurabileceklerine inanıyorum. Kursları bitirenlere Çanakkale gezisi düzenlemeyi düşünüyoruz. O bölgede çok sayıda akrabalarımız var. Kurslar önümüzdeki aylarda devam edecek.”

Rodop Dostluk ve Kültür Paylaşım Derneği bundan önce de bazı köylerde Türk dili kursları düzenlemişti.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.