Bulgaristan’ın Türklere uyguladığı vizenin maliyeti yılda 700 milyon

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

SONY DSCPaşmaklı ve Çepelare Belediye başkanları, Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejiminin kolaylaştırılması için bizzat Başbakan Boyko Borisov’dan yardım isteyeceklerini söylediler.

Türkiye Kültür Bakanlığı Turizm Danışmanı Cemal Tekanat Pamporovo Kayak Merkezi’nde, “Bulgaristan, Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejiminden dolayı yılda yaklaşık 700 milyon dolar kaybediyor. Son yılda Bulgaristan’a 300 bin turist gelmiş, oysa Yunanistan’da olduğu gibi bir milyon olabilirdi. Her bir turist ziyaret başına ortalama yaklaşık 700 avro bırakıyor” dedi. Tekanat yüksek geliri olan yaklaşık 7 milyon Türk turistinin her yıl yurt dışını ziyaret ettiklerini belirtti.

EMİTT Fuar Müdürü Hacer Aydın, “İnsanlar vize çıkmasını beklemekten usanıyorlar ve Bulgaristan’a gelmekten vazgeçiyorlar” diye ifade etti.

Aydın, “Türk turistleri kış sporlarına hasret, bize buraya gelmek için imkan verin. Ne kadar Türk turistleri gelirse, o kadar da Bulgaristan’a Türk yatırımcıları gelecek” dedi.

Pamporovo Şirketi İcra Müdürü Mariyan Belyakov, son üç yılda tatil merkezini ziyaret eden Türk turistlerinin sayısında yüzde 300 artış olduğunu kaydetti. Pamporovo’nun Türk vatandaşlarının tercih ettiği yer haline geldiğini paylaştı. Türkiye’den turizm sektörü temsilcilerinin ifadelerine göre vize alınmasında rastlanan zorluklar kaldırıldığında turist akışı yükselecek.


İçeriği Paylaş