Mehmet Akif Ata Diyarı İpek’te Yad Edildi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İstiklal  şairi  Mehmet Akif Ersoy , ata diyarı olan Kosova’nın İpek şehrinde kişiği ve eserlerine yakışır şekilde anıldı.

İpek Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen panel  ve paneli takiben tertiplenen şiir şöleni ile, Mehmet Akif  bir kez daha Türk edebiyatının vazgeçilmez şahsiyeti olduğuna vurgu yapıldı.

IMG_0976

İpek Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mustafa Altuğ tarafından açılan “Vefatının 77. Yılında Mehmet Akif Ata Diyarında Anılıyor “ konulu  panelde milli şairin kişiliği ve eserleri  tüm boyutlarıyla ele alındı.

Panelde konuşan Türkiye Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan, edebiyatımızın ölümsüz insanı, mümtaz ve örnek insan “İpekli İslâm Şairi Mehmed Akif”i aramızdan ayrılışının 77. Yıl dönümünde anmak, hatırasını yaşatmak için toplanmış bulunduklarını belirtti.

Fidan, Mehmet Akif’in kişiliği konusunda özetle şunları belirtti: “O büyük şair, mütefekkir, yazar ve adam gibi adam 27 Aralık 1936 tarihinde aramızdan ayrılarak Hakk’a yürümüştü.  Ruhunu Allah’a teslim ederken tam altmış üç yaşındaydı. Vefatının üzerinden 140 yıl geçmiş bulunmaktadır.

Bu ne anlama gelmektedir? Şayet Mehmed Akif yaşıyor olsa, bugün aramızda bulunsaydı yüz kırk yaşında olacaktı.  Fiziken aramızda bulunmayabilir ama o eseriyle, arkada bıraktıkları ile özellikle ruhaniyetiyle şuanda aramızda. Vefatının 77. Yıldönümünde başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede, şehirde, kasabada anılmaktadır. Çok az faniye nasip olan bu ilgi, resmi bir zorlama değil, gönüllerin bir araya gelmesi ile gerçekleşmektedir.Türk edebiyatının şah eseri, nesillerin başucu kitabı olan Safahat’ı,  hemen hiçbir şiir kitabına nasip olmamış bir itibar, rağbetle yüzlerce kez baskısı yapılmıştır.  Safahat’ın milyonlarca baskı yapması, milletimizin öteden beri Akif için duyduğu samimi bağlılığın ve sevginin bir göstergesidir.Vefatının 77. Yılında milli marşımızın şairine karşı minnet ve şükran borcunu ödemek için Türkiye’nin en ücra köylerine kadar uzanan anma toplantıları düzenlenmektedir. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, üniversiteler, dernekler, vakıflar sendikalar anma toplantıları yapmakta ve bu toplantılara yoğun bir ilgi gösterilmektedir.”

İpek “İstref Begoli” tiyatro salonunu somuna kadar dolduran mehmet Akif sevdalıları, panelin ardından   ”İpek Mehmet Akif Ersoy Şiir Akşamları” programını büyük ilgiliile izledi. Türkiye ile Kosovalı şairler, Mehmet  Akif’in ve Mehmet Akif hakkında yazdıkları şiirleri dile getirdi.

Kosova Port


İçeriği Paylaş