Mavi Kartlılara İyi Haber

Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, ”Meclis gündemindeki Mavi Kart yasasıyla bu yasadan önce Mavi Kart aldığı için sorun yaşayan 380 bin kişinin sorunları da çözülecek” dedi.
Meclis gündeminde yasalaşmayı bekleyen Mavi Kart yasasıyla ilgili bilgi veren Başkan Yurtnaç, tasarının yasalaşmasıyla birlikte daha önce Mavi Kart almış olan 380 bin kişinin nüfus kütüğü sorununun çözüleceğini açıkladı.
Mavi Kart uygulamasının, Almanya, Avusturya ve Danimarka’nın çifte vatandaşlığı kabul etmemesi üzerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarak yaşadığı ülkenin vatandaşlığını kabul eden gurbetçilere vatandaş gibi işlem görmeleri için kimlik kartı verilmesini içerdiğini ifade eden Başkan Yurtnaç, şöyle konuştu:
”Ama bu kartın uygulamasında sorunlar yaşandı. Bu nedenle daha sonra Türkiye’ye gelen bir Mavi Kart sahibi, bankada hesap açtıramıyor, cep telefonu hattı bile alamıyor. Şu anda Meclis’te olan düzenlemeyle, yurtdışı vatandaşlar kütüğü oluşturulacak. Böylece vatandaşlıktan çıkmış olanların, vatandaşlıktan çıkmış olduğu tarihten sonraki her durum, doğum, ölüm bu kütüğe işlenecek. Düzenlemeyle Mavi Kart sahiplerinin yeni doğan çocukları da Mavi Kartlı olacak. Mavi Kart sahipleri, vatandaş olmadığı için askerlik yapmayacak ve Türkiye’deki seçimlerde oy kullanamayacak.”

T.C. Başbakanlık
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı
Basın Müşavirliği

Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.