Almanya’da ırkçılık zirvesi!

Haberler
İçeriği Paylaş

Almanya aşırı sağcı grupların yarattığı tehdidin önüne geçebilmek için alınacak önlemleri belirlemek üzere olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi

Almanya’da, 2000 yılından bu yana 8 Türk ve bir Yunan esnafı öldürdüğü belirlenen Neo-Nazi çetesinin yarattığı şok sürerken, hükümet, ülkedeki aşırı sağcı gruplarla mücadele için alınacak önlemleri görüşmek üzere başkent Berlin’de olağanüstü bir güvenlik zirvesi düzenledi. İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich ile Adalet Bakanı Sabine Leutheusser Schnarrenberger’in başkanlığında toplanan zirveye, Federal Kriminal Dairesi (BKA) Başkanı Jörg Ziercke ve Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heinz Fromm’un yanı sıra, 16 eyaletin içişleri ve adalet bakanlarının da aralarında olduğu 120 kişi katıldı.

Toplantıda aşırı sağcı gruplarla mücadele için alınacak başlıca önlemler şöyle sıralandı:

* EYALETLERİN istihbarat ve güvenlik birimlerine ait bilgi bankalarının birleştirilmesi, 11 Eylül sonrasında aşırı İslamcılara yönelik oluşturulan veri bankasının bir benzerinin aşırı sağcılar için de kurulması
* EMNİYET müdürlükleri ile Anayasayı Koruma Dairesi arasındaki işbirliğinin artırılması * AŞIRI sağcı Milliyetçi Demokratik Parti’nin (NPD) yasaklanması için hukuki prosedürü araştıracak bir grup oluşturulması
* ÇETEYLE bağlantısı bulunan Anayasayı Koruma Dairesi’nde görevli Andreas T. ve diğer zanlılar hakkındaki soruşturmanın genişletilmesi.

ÖZÜR VE DESTEK

FAİLLERİN yakalanmasında hata yapıldığını kabul eden İçişleri Bakanı Friedrich, kurban ailelerinin yeni bilgiler ışığında acılarının daha da arttığını vurgularken, bu kişilerden özür dilediklerini ve olayların aydınlatılması için her türlü çabayı harcayacaklarını söyledi. Adalet Bakanı Leutheusser-Schnarrenberger de, kurbanların yakınlarının desteklenmesi amacıyla, az da olsa bir maddi destek sağlanacağını kaydetti.

ÖLDÜRÜLMÜŞ OLABİLİRLER

ESKİ Hamburg Polis Müdürü Udo Nagel, geçen hafta yakalanmamak için kaldıkları karavanı ateşe vererek intihar eden Neo-Nazi çetesinin üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın, çeteye yardım eden gizli güçler tarafından öldürülmüş olabileceğini öne sürdü.

Öte yandan Federal Başsavcı Harald Range, tutuklu bulunan çete üyesi Beate Zschaepe ve çeteye yardım eden Andreas T.’nin dışında, grupla bağlantısı bulunduğu düşünülen 2 kişinin daha belirlendiğini söyledi.

ALMAN POLİSİNDEN 8 ÜLKEDE SORUŞTURMA

ARAŞTIRMACI yazar Talip Doğan Karlıbel, Alman Emniyet Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu özel bir birimin, son 20 yılda Almanya’nın yanı sıra, Avusturya, İsviçre, Fransa, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Danimarka’da işlenen tüm faili meçhul Türk cinayetlerini araştırdığını söyledi. Karlıbel sözlerini, oluşturulan 3 kişilik ekipte görevli Emniyet Müdürü Bernhard Nigesch’e dayandırırken, faili meçhul cinayetlerle bağlantılı 2 yeni Neo-Nazi hücresinin daha belirlendiğini belirtti.

Talip Doğan Karlıbel, 2008’de Ludwigshafen kentinde 9 Türk’ün ölümüyle sonuçlanan kundaklama olayının ardında Neo-Nazi gruplarının olduğunu, aynı yıl katıldığı Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında dile getirmişti. Alman polisinin, saldırının yeni ortaya çıkarılan Neo-Nazi çetesiyle bağlantılı olduğunu gösteren önemli bulgulara ulaştığı belirtiliyor.

 

Kaynak: Habertürk


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.