Makedonya’ya Üsküp çocuk hastalıkları kliniği acil merkezi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapılacak olan Üsküp Çocuk Hastalıkları Kliniği Acil Merkezi için Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve eşi Maya İvanov, Makedonya Üsküp Gençlik Kültür Merkezinde, Zamanında Yardım Edelim başlıklı kampanyanın tanıtımı kapsamında bir gece düzenledi.

Kampanyanın tanıtımı için düzenlenen gecede Makedonya Cumhurbaşkanı’nın eşi İvanov yaptığı açıklamada, Üsküp Çocuk Hastalıkları Kliniği Acil Merkezi İnşaatının TİKA tarafından yaptırılacağını söyledi. Geceye birçok büyükelçi, işadamı ve uluslararası kuruluş temsilcileri katıldı.

Program Zlatno Slaveyçe Çocuk Korosunun şarkıları ile başladı. Çocuk korosunun ardından Makedonya Cumhurbaşkanı’nın eşi İvanov programda yaptığı konuşmada Makedonya Cumhurbaşkanlığı’na, kampanyaya büyük bir destek verileceğini belirten bir mektup geldiğini söyleyerek, “Bu mektupla kafamızdaki tüm sorulara cevap bulduk. Bu mektup Makedonya Cumhuriyeti’nin iyi ve sadık bir dostu olan TİKA’dan geldi. Üsküp Çocuk Hastalıkları Kliniği Acil Merkezi, TİKA tarafından yapılacak. Kampanyamızın en büyük destekçisi olan TİKA’ya, gösterdikleri anlayış ve yardımseverlikten dolayı hepimiz teşekkür ediyoruz” dedi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ise gecede yaptığı konuşmada Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Viyana’da kendisine hediye edilen tespihi göstererek, “Bu da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının şahsıma ve bize ne kadar samimi olduğunu gösteriyor. Kendilerine ve TİKA’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TİKA tarafından Makedonya’nın Üsküp şehrinde inşaatı yapılacak olan Üsküp Çocuk Hastalıkları Kliniği Acil Merkezi İnşaatı ile Makedonya Cumhuriyeti Üniversitesi ilk defa tam donanımlı Çocuk Acil Kliniğine kavuşacak.

Ayrıca TİKA Üsküp Koordinatörü Dr. Mahmut Çevik törende, Makedonya Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Nikola Todorov ile bir görüşme gerçekleştirerek sağlık alanında Türkiye’nin tecrübelerini Makedonya Cumhuriyeti’ne aktaracak yeni projelerin hazırlanıp uygulanması konusunda görüş birliğine vardı.

http://www.tika.gov.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.