Makedonya’nın yoksul Türk köyündeki çocuklar okula gidemiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’nın güneydoğusunda yer alan Alikoç köyünde yaşayan 40 öğrenci için okul yok

Makedonya’nın güneydoğusunda yer alan köylerinde yapılan yeni okul binasının birkaç yıl geçmesine rağmen hizmete verilmemesinden rahatsız olan Radoviş’e bağlı Alikoç köyü sakinleri, çocuklarını okula gönderemiyor.

Alikoç’lu öğrenciler yaklaşık 3-4 kilometre uzaklıktaki Kocaali köyündeki okulda eğitimlerini sürdürüyordu. 2015 yılında bir hayırseverin yeni okul binası inşa etmesiyle birlikte köy sakinleri eğitimin yeni binada yapılmasının yollarını aramaya başladı. Fakat binadaki bazı eksiklikler eğitimin burada yapılmasına engel oldu.

Alikoç köyü sakinleri yeni eğitim yılının başlamasıyla okul binasının eksikliklerinin tamamlanması doğrultusundaki taleplerini duyurmak için çocuklarını okula göndermeme kararı aldı.

Konuyla ilgili Alikoç Köyü Muhtarı İsmail Züberov gazetemize yaptığı açıklamada, “2015 yılında buradan Türkiye’ye göç etmiş bir hayırsever tarafından yeni okul binası inşa edildi. Belediyeden okul binasının kullanıma açılacağı konusunda söz verdiler. Fakat bugüne kadar bina hizmete verilmedi” ifadelerini kullandı.

‘Çocuklarımızın yeni Binada Eğitim Görememesi Bizi Üzüyor’

Züberov, açıklamasının devamında “Çocuklarımızın bu binada eğitim görememesi bizi ciddi anlamda üzüyor. Çocuklarımız okula gitmek için her gün 3-4 kilometre yürüyor. Dağlık bir bölgede çocukların her gün bu kadar yol yürümesi çok zor. Bir de hava şartları yağmurlu, karlı olunca bu zorluk daha da artıyor. Alikoç köyünden yaklaşık 40 öğrenci mevcut. Köy halkı olarak çocukları okula göndermeme kararı aldık” dedi.

Okuldaki bazı eksikliklerin tamamlanmasını talep ettiklerini ifade eden köy muhtarı, “Okul binasında tuvalet, su, elektrik eksikliği mevcut. Biz belediyeden bunların tamamlanmasını istedik. Bir belediye için bunları halletmek çocuk oyuncağı. Sanki belediye bizi ciddiye almıyor. Artık nereye başvuracağımızı bilmiyoruz. Başka çaremiz olmadığından çocukları diğer okula göndermeme kararı aldık” dedi.

‘Bu Okul Binasının Önce Belediye Tarafından Onay Alması Gerekir’

Alikoç’ta yaşanan okul sıkıntısıyla ilgili Eğitim ve Bilim Bakanlığı Müsteşarı Enver Hüseyin de açıklamalarda bulundu.

Enver Hüseyin yaptığı açıklamada, “Bu bilgi bana gayri resmi olarak ulaştı.  İşi netleştirmek için söyleyeyim. Radoviş’e bağlı Alikoç ve Kocaali köylerinin öğrencileri yıllardır ortak okul binasını kullanıyor. Ancak bu iki köydeki öğrenci sayısı yıldan yıla artmaktadır ve bu okul binasının mevcut potansiyeli bu isteklere cevap verememektedir. Bu okulda ayrıca sınıf yetersizliğinden dolayı eğitim iki vardiyada görülmektedir. Çok haklı olarak her iki köy sakinleri de buna itiraz etti yıllardır. Buna çözüm bulmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda Türkiye’den bir hayırsever bir okul binası inşa etti. Bu binanın resmileştirilmesi için gereken işlemler yapılması lazım. Oradaki soydaşlarımızla görüştüğümüzde bu okulun ne şekilde faaliyete geçebileceğini onlara anlattım. Okullar belediyelerin yetkisi altında olduğu için %90 işlemler belediyeden geçmektedir. Burada inşa edilen bina ilk önce belediye yetkilileri tarafından onay alması gerekir. Onlardan almış oldukları onay doğrultusunda Eğitim Bakanlığına talepte bulunulur. Belediye okulun şartlarının oluşturulduğuna dair onay vermesi gerekir. Burada ayrıca iki önemli başlık var; okulla ilgili çalışma izninin alınması ve binanın yasallaştırılması. Köy okulu olduğu için binanın tapusu Radoviş’teki ilkokula geçmesi gerekiyor” dedi.

‘Veliler Çocuklarını Okula Göndermekle Mükelleftir’

Açıklamasının devamında Müsteşar Enver Hüseyin, “Geçen ay içerisinde belediye yetkilileri beni aradılar. Ben kendilerine biz resmi işlemlerin sürecini hızlandırabileceğimizi söyledim. Ayrıca onlara, mevcut bina kullanıma müsaitse, temel şartları dolduruyorsa bize talepte bulunun o talep doğrultusunda o okulu gözledikten sonra olur raporu alınabileceğini söyledim. Fakat bir ay boyunca herhangi bir talep gelmedi. Aldığım bilgiye göre veliler bu durumdan memnun değiller. Velilere bir çağrıda bulunmak istiyorum. Yanlış bir şey yapmasınlar. Yasalar bellidir. Mutlaka devlet öğrencilere eğitim ve öğretimiyle ilgili tüm şartları sunması gerekiyor. Ancak veliler de çocuklarını okula göndermekle mükelleftir. Şu an durumu tam olarak bilmiyorum ama eğer bir eksiklik varsa binada, o eksiklikler tamamlanmadığı müddetçe onay veya çalışma izni alamayacaklar. Doğal olarak haklarını istesinler. O okul binasının temel şartlarında eksikler varsa belediyeden talep etsinler, kendi imkanlarıyla bir şeyler yapsınlar, projeler sunsunlar ve temel ihtiyaçları karşılasınlar. Eğer temel ihtiyaçlar oluşturulduğunda bu durum tekrar göz ardı edilirse o zaman veliler devreye girip grev yapabilir. Bunlar yapılmadığı müddetçe hem velileri hem öğrencileri kullanıp öğrencileri okuldan mahrum bırakmasınlar hem de kendileri yasal olarak sıkıntıya girmesinler. Bazı siyasetçiler kendi açıklarını örtmek için oradaki ebeveynleri kullanmaya kalkabilir buna izin vermesinler. Biz varız, yardımcı olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bölgede faaliyet gösteren Selçuklular Derneği de Alikoç köyündeki okul sıkıntısına çözüm arayışında bulunuyor. Dernek Başkanı Arif Memişev yaptığı açıklamada bu sorunun çözülmesi için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Kaynak: Yeni Balkan


İçeriği Paylaş