Makedonya’nın Bağımsızlığı İzmir’de de Kutlandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’nın bağımsızlığının 21.yıl dönümü kutlamasına 1000 kişi katıldı.

Makedonya’nın bağımsızlığının 21. yıl dönümü bu sene ilk kez Ankara dışında İzmir’de de kutlandı. Makedonya’nın Ankara Büyükelçisi Goran Taskovski, “Bizim en samimi ve dost müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti olmuştur” dedi.

Çiğli’deki Loca Restourant’ta düzenlenen Makedonya’nın bağımsızlığının 21. yıl dönümü kutlamalarına yaklaşık bin  kişi katıldı. Programda konuşan Makedonya Büyükelçisi Goran Taskovski, 21 yıl önce Makedonya halkının referanduma giderek bağımsızlığa ‘evet’ dediğini, baskılara rağmen ayakta kalıp ilerlediğini söyledi. Komşularının AB ve NATO yolunda kendilerini engellemelerine rağmen inançlarını kaybetmediklerini aktaran Taskovski, “Tek hedefimiz güçlü, istikrarlı bir Avrupa Makedonyası” dedi.

Makedon halkının haysiyetine, milli değerlerine saygı gösterilmediğine de değinen Taskovski, “Haksız bir şekilde ismimizi, kimliğimizi değiştirmemizi istediler. Büyük İskender’in torunları olduğumuzu reddetmemizi istediler. Biz ise liderimiz Nikola Gruevski’nin öncülüğünde her zamankinden daha çok kenetlenerek bu taleplere ‘hayır’ dedik. Bu zor ve çetin yolda bizim en samimi ve dost müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti olmuştur” diye konuştu.

Gecede konuşan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş da, tarih boyunca dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Balkanlar’da da sorunlar yaşandığını belirterek, “Türkiye’nin Balkanlar’da güçlü tarihi, etnik ve kültürel bağları vardır. Bu bağlar, Türkiye’nin Balkanlar’da yaşanan sorunlarla ilgilenmesini, barış ve istikrar için katkı koymasını zorunlu hale getirmiştir. Türkiye, 1991’de bağımsızlığını ilan eden Makedonya Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan, başkentine ilk büyükelçi gönderen ülke olmuştur”

Gecede kapanış konuşması yapan Yabacı yatırımları ve İhracatı destekleme ajansı İzmir temsilci Alev Süleyman “Makedonya Cumhuriyetinin bağımsızlığının 21. Yıl dönümünü görevimi yürettiğim İzmir’de kutlamanın mutluluğu ve heyecanı içerisindeyim. Bugüne kadar hep Makedonya’nın sunmuş olduğu avantajlı yatırım imkanlarını, uygun vergi politikalarından bahsettik ancak bu gece konuşmayacağız bu gece Makedonya’nın bağımsızlığını kutlayacağız.

İki yıldır Makedonyamı  Türkiyem’de tanıtmanın şerefi içerisindeyim.  İlk geldiğim günü bir anda hatırladım. Nerden nereye geldik. Hep bu günleri hayal ettik hep hayal olan projelerden bahsettik. Durmadan çalıştık ve başardık. Bu gece hayallerimizn gerçek olduğu gecesi.

Bütün bu başarılarımızı bir ekiple başardık. Bana en büyük desteği veren kapılarını, kalplerini sonsuz açan siz Makedonyalı göçmnelerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı

 

Gecenin sonunda Makedonya ve Türkiye arasında ki ikili ilşkilere projelerle destek veren kurum ve kişilere plaketler dağıtıldı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.