Makedonya’lı müslümanlardan protesto

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’nın başkenti Üsküp başta olmak üzere, Kumanova, Kalkandelen ile Gostivarkentlerinde cuma namazı sonrası bir araya gelen MüslümanMakedonlar, ”Monstrum” adı altında düzenlenen polis operasyonunu protesto etti.

“MÜSLÜMANLAR TERÖRİST DEĞİLDİR” MESAJI

Makedonya’da, sosyal paylaşım ağı Facebook üzerinden örgütlenen Müslümanlar, ellerinde Arnavutluk milli bayrakları ile Hükümet binası önünde toplandı. ”Büyük Arnavutluk” ve ”Müslümanlar terörist değildir” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, İçişleri Bakan Yardımcısı Celal Byrami ile Hükümet ortağı Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) Sözcüsü Buyar Osmani aleyhine sloganlar attı.

Göstericiler ile onlara müdahale etmek isteyen güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede bir polis memuru ve bir basın mensubu başından yaralandı.

Daha sonra Arnavut Demokratik Birliği merkez binası ve bu birliğe üye olan Çayır Belediye binasını taşlayan göstericiler, binaların camlarını kırdı.

MONSTRUM OPERASYONU

Üsküp’te 12 Nisan 2012’de Milkovtsi Gölü kıyısında balık avlayan 5 Makedon, silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.

İçişleri Bakanlığı, başlattığı soruşturma kapsamında toplam 600 polisin katıldığı”Monstrum” adıyla bir operasyon düzenlemiş ve olayla irtibatlı olduğunu düşündüğü 20 Müslümanı ”terörist” suçlamasıyla gözaltına almıştı.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.