Makedonya erken seçime gidiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

ÜSKÜP (AA)

Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, Makedonya’daki siyasi krizin aşılması için gelecek yılın nisan ayı sonuna kadar erken seçime gidilmesi konusunda ülkedeki siyasi parti liderleriyle görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Hahn, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, ülkedeki siyasi parti liderleriyle bir araya geldi.

copyright_aabadoluajansi_2015_20150603070446

Üsküp’teki AB Delegasyonu binasında yapılan görüşmeye, İç Makedon Devrimci Örgütü – Makedonya’nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Nikola Gruevski, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev, Demokratik Bütünleşme Birliği Genel Başkanı Ali Ahmeti ve Arnavut Demokratik Partisi Genel Başkanı Menduh Taçi katıldı.

Yaklaşık sekiz saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Hahn, görüşmenin olumlu geçtiğini, ülkedeki siyasi krizin aşılması konusunda yol aldıklarını ifade etti.

Hahn, yapılan görüşmeyi ”yoğun ve yapıcı” olarak nitelendirerek, ”Avrupa-Atlantik ajandası hepimiz için önemli ve önceliklidir. Siyasi krizin aşılması için gelecek yılın nisan ayı sonuna kadar erken seçime gidilmesi konusunda görüş birliğine vardık” ifadesini kullandı.

Seçim öncesi yapılması gerekenlere dikkati çeken Hahn, “O zamana kadar seçim yasasında değişiklikler yapılmalı, seçmen listeleri gözden geçirilmeli ve azınlıkların haklarına riayet edilmeli, AB tavsiyelerine uyulmalıdır. Tüm bunlar ülkenin modernleşmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Hahn, bir sonraki görüşmenin gelecek hafta Brüksel’de gerçekleşeceğini açıkladı.

Görüşmeye AB’nin Makedonya Delegasyon Şefi Büyükelçi Aivo Orav ve ABD’nin Üsküp Büyükelçisi Jess Baily de katıldı.

Makedonya’daki siyasi kriz

Makedonya’daki siyasi kriz 2010 yılında, hükümet aleyhine yayın yapan A1 televizyonunun kapatılması ve televizyon kanalı sahibinin tutuklanması ile başlamış, ardından 2012 yılının sonunda, 2013 yılı bütçesinin görüşüldüğü meclis oturumunda büyümüştü. Milyonlarca avroya mal olan “Üsküp 2014 Projesi”ni desteklemeyen muhalefet, bütçede bu proje için önemli miktar ayrılmasına karşı çıkmıştı.

O dönemde muhalefet ile iktidar arasında ciddi tartışmaların yaşanmasına neden olan bütçe görüşmeleri sırasında, iktidarı eleştiren bazı gazeteciler ile muhalif milletvekilleri fiziksel güç kullanılarak meclisten çıkarılmıştı.

Ülkedeki siyasi krizi derinleştiren bir diğer önemli faktör ise söz konusu bütçe görüşmelerinin ardından muhalefet kanadının meclisteki oturumlara katılmayarak diyalog yerine protesto yöntemini seçmesi oldu.

Geçen kasım ayında, “devlet sınavını” protesto etmek için sokağa çıkan öğrencilerin ardından, gazeteciler, ardından ülkedeki sağlık koşullarını protesto eden vatandaşlar ve son olarak mevcut idarenin politikalarından memnun olmayan halk sokağa dökülmüştü.

Ülkedeki siyasi kriz, 2015 yılının başından itibaren yeni bir boyut kazandı. Ana muhalefet lideri Zaev’in, “Makedonya Hakkındaki Gerçek Projesi” adı altında Başbakan Gruevski ve diğer hükümet üyelerinin telefon görüşmelerini kamuoyuyla paylaşması ve söz konusu kişileri yolsuzluk yapmak, görevi kötüye kullanmak ve suçların üzerine örtmekle suçlaması ülkedeki krizin daha da derinleşmesine neden oldu.

Makedonya’da geçtiğimiz günlerde biri hükümetin istifasını isteyen muhalefet destekçilerinin diğeri ise diğer hükümet taraftarlarının olmak üzere iki büyük miting düzenlenmişti.

Muhabir: Adnan İdriz


İçeriği Paylaş